was successfully added to your cart.

Kırsal Kalkınma Yatırımları Hibe Programı ile ilgili Sorular

By 01/04/2008 Duyurular No Comments

20 Nisan’da İstanbul’da ‘Hayvancılık, Kırsal Kalkınma Hibe ve Desteklemeleri İçin Proje Geliştirme’ Semineri düzenlenecektir. Seminerle ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında açılmış olan 3. Etap hibe başvurularında başvuru sahileri tarafından yöneltilmiş soruların cevapları için tıklayınız.

 Soru: Başvuran adi ortaklık. Fiiliyatta yaptıkları iş unlu mamullerin üretimi ve süt işleme ve dondurma imalatı, yani genel tabirle pastahane işletmesi. 3. etaba başvurabilirmi?

Cevap: Başvuru sahibi Bakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı veya bakanlık tarafından gıda üretim izni almış bir kişilik ise başvurubilir.

 

Soru: Son üç yılda AB destekli başka hibelerden faydalanmak, KKYD programına proje kazanmaya engelmidir?

Cevap: Hayır

 

Soru: Yatırımcının Mevcut yeni yapılmış 2 adet tesisi vardır.1 adet tesisi zeytin işleme üzerine, diğer tesis zeytinyağı tesisi. Birbirinden bağımsız tesislerdir. yatırımcı 2007 3. etap Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Programından mal (Makina-Ekipman) alımları için mevcut 2 tesisi için ayrı ayrı müracaatta bulunabilir mi?

Cevap: Evet kapasite artırma proje başvurusu yapılabilir.

 

Soru: kabak kurutma makinası hibe desteği kapsamına giriyormu acaba?
Cevap: Tek başına mal alımı kapsamında hibe desteği alamaz. Ancak; kabak veya sebze işleme tesisi yatırımı kabak kurutma makinasını kapsıyor ise tesis yapımı ile beraber hibe desteği kapsamında değerlendirilir.

 

Soru: genel degerlendirme kriterleri arasında yer alan organik tarımla ilişkisi nedemektir.açıklama yapabilirmisiniz.
Cevap: Yatırımı planlanan tesisin işleyeceği ürünlerin organik olarak yetiştirmiş tarım ürünleri olması değerlendirmede dikkate alınacaktır.

 

Soru: 1.)3 etap Uygulama Tebliğinin 10. maddesinin 5. bendi Sulama Alt yapı projelerinde tarla içi ekipman alımlarına hibe desteği verilmez demektedir. Uygulama talimatının YATIRIM KONULARI kısmının son iki parağrafında tarla içi ekipman alımlarının destekleneceği söylenmektedir.(İnşaat İşleri Kapsamında).Sonuç olarak tarla içi hibe desteği inşaat işleri ile beraber gösterildiğinde hibe desteği kapsamında mı dır? 2.)Rehabilitasyonu yapılacak sulama tesisleri , Sulama kooperatifinin sulama sahası içerisinde 2 veya daha fazla köyü kapsaması durumunda bir sakınca varmıdır.
Cevap 1:Evet hibe desteği kapsamındadır. Ekonomik yatırım konuları kapsamında kooperatif proje başvurularında ana sistem ve tarla içi ekipmanlarla birlikte hibe desteği verilmektedir. Hibeye esas proje maliyeti 350.000 YTL ve hibe desteği % 50�dir.

Cevap 2: Hayır.  Kooperatif işletme sahasını kapsıyor ise sakınca yoktur.

 

Soru: soru 1 – Çırçır işletmesi bulunan bir yatırımcı, çırçır tesisin yanındaki parselde çırçır tesisinden elde etiği pamuk çiğdinden pamuk yağı üretim tesisi kurmak için KKYD Programından faydalanabilir mi? Soru 2- Aynı parselde inşaat ruhsatları ayrı olan ve inşaatı devam eden çırçır tesisi ve mısır, ayçiçeği çekirdeği, kanoladan bitkisel yağ üretim tesislerin kalan inşaat kısımları ve gereki makine ekipman için iki ayrı proje (çırçır tesisi projesi ve bitkisel yağ üretim tesisi projesi) hazırlayıp sunabilir mi?

Cevap 1: Ayrı bir yatırım olması şartı ile bulunabilir.

Cevap 2: Evet (birbirinden tamamen bağımsız olmak şartı ile)

 

Soru:1) teknik gereklilik dökümanları başvuru formu ekinde sunulmak zorundamıdır. Teknik gereklilik dökümanlarındaki raporlar kimler tarafından hazırlanacak. 2) yağlı tohum (soya, kanola,ayçiçeği)depolama kapsam içindemidir
Cevap 1: Zorundadır. Başvuru sahibi tarafından hazırlanacaktır.

Cevap 2: Evet.

 

 

Soru: hububat, bakliyat ve pamuk depolama tesisi için;betonarme veya prefabrik betondan depo şeklinde lift, taşıyıcı helezon ve kantarı kapsayacak şekilde proje hazırlayıp sunabilirmiyiz?
Cevap: Evet.

 

Soru:  Mevcut olan entegre et tesisinde (Kesimhane faal, mamul bölümünde gerekli izinler alınmış, bazı makineler alınmış, ancak eksik olan makineleri alınması ve soğutma sistemi kurulması planlanıyor. henüz üretim yapmamış); 1- İstenilen mimari proje yenidenmi hazırlatılacak, önceki mimari proje üzerinde makineler yerleştirilerekmi verilecek, yada sadece makinelerin yerleştirileceği bölüm içinmi mimari proje(Kısmi) ve yerleşim planı hazırlanacak. 2- Bu projenin ekinde inşaat ruhsatı da konulacakmı- İnşaat ruhsatı yok ise projeye başvurabilecekmi? 3- uygulama rehberinde projenin kapsamına göre detaylandırılan teknik gereklilik dökümanları proje başvuru sırasındamı, yoksa hibe sözleşmesi sırasındamı sunulacak.

Cevap 1: Mevut olan tesisin ruhsat aldığı teknik ve mimari çizimler ile başvuru yapılabir ancak yeni alınması düşünülen makine ve ekipman için yerleşim planının da proje ile sunulması beklenmektedir.

2.cevap proje ile mevcut inşaat ruhsatı da verilecek

3.gerekli teknik dokümanlardan bazıları hibe sözleşmesi esnasında verilebilir.

 

Soru: kırsal kalkınma yatırmlarının desteklenmesi programı çevesinde makina ve ekipman alımlarının desteklenmesi programında yer alan 2.balyalama ve slaj makineleri bölümünde (sayfa 17) tarifi yapılan silaj makinesinin türkiye’ de üretim , satış -dağıtımını yapan firma ismi verebilirseniz çok sevinirim , internette bulamıyorum, bu tarz bir firmaya nasıl ulaşabilirim. iyi çalışmalar…

Cevap: Balya-silaj makinelarının üretimini ülkemizde bir firma tarafından başlatılmıştır. Ancak bu makineların ithalatı birçok firma tarafından yapılmaktadır. Genel Müdürlük web sayfasından her hangi bir firma ismi vermemiz yanlış anlamalara neden olabilir. Balya �silaj sistemnin İngilizce karşılığı (haylage) dir. Bu kelimeyle firma araştırması yapılabilir.

 

Soru: danışmanlığını yaptığımız 20 adet tuz firması bulunmaktadır.yerleri tuzgölü çevresidir.şuanda bir koperatifleri mevcut.bu firmalar yapılanma içerisindeler nakit desteğe çok ihtiycları bulunmaktadır.bu firmalar için tarım bakanlığından alınacak destek varmı?(tuz işleme,paketleme,depolama,nakliye)bunlar dışında un paketleme depolama yapan firmalarımız var bunlarda destek almak istiyorlar.bu konularda görüşme yapmak için randevu talep ediyorum.tel ile aradım ancak bölümünüzde tadilat olduğu tlf bağlanamadığını öğrendim.lütfen mesajıma kısa bir sürede yanıt verirseniz memnun olurum.saygılarımla….

Cevap: Tuz işleme ve paketleme tesisi ile un paketleme tesisi hibe desteği kapsamında değildir. Program tebliğ  ile belirlenmiş herhangi bir tarımsal ürünün ilk işleme, depolama ve paketlenmesine yönelik tesis yatırımlarına hibe desteği sağlamaktadır. Tuz tarımsal ürün kapsamında değildir. Un ise ikincil ürün ikincil ürün olduğu için destekleme kapsamında değildir.

 

Soru: Isparta ili Keçiborlu ilçesinde kurulu bulunan (faal) yem fabrikamızın mevcut peletleme ünitesi ve melasiyerinin ihtiyacımıza karşılık vermemesi sebebiyle kapasitesinin artırılmasına yönelik 1adet peletleme ünitesi,1 adet melasiyer ünitesi satı alma projemizin kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programında değerlendirilip değerlendirilemeyeceği hususundaki görüşlerinizin bildirilmesi hususunu arz ederiz.Saygılarımızla…
Cevap: Evet.

 

Soru: ısırgan otu paketleme ünitesi kurabilirmiyim.

Cevap: Evet

 

Soru: ben kayseri de toptan et tiç işiyle ugrasan yıllık olarak yaklasık 10 000 ton et harcayan bir şirketim sizin destekleme programınızdan faydalanıp bir et arabası almayı düsünüyorum ne yapmam gerek tarım il müd. fazla yardımcı olamadı bana bilgi verirmisiniz

Cevap: Gerçek veya tüzel kişilik olarak et işleme tesisine sahip olduğunuzu belgelemeniz şartı ile, işleme kapasitenize uyumlu soğuk taşıma aracı alımınız hibe desteği kapsamında değerlendirilir.

 

Soru: 2007 tebliğ ve uygulama rehberini inceledim.Güneş enerjili ısıtmalı muz serası için başvuru sırasında istenen teknik belgeler ile sözleşme sırasında gereken teknik belgeler hakkında bilgiye ihtiyaç duyuyoruz.açıklayıcı bilgi vermenizi ve bu bilgileri alabileceğim sitenizi bildirmenizi arz ederim.
Cevap: Hibe başvuru sırasında ve sonrasında istenen belgeler ile ilgili bilgileri; www.tedgem.gov.tr�de yer alan �Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Uygulama Rehberi� altında bulabilirsiniz.

 

Soru: iyi çalışmalar. kuruyemiş fabrikamız sınırları içinde bulunan parselimizde ayçekirdeği silosu kurmak istiyoruz. elimizde 2002 yılında fabrikamız için aldığımız ÇED RAPORU var. bu raporu proje sunumunda kullanabilirmiyiz,yoksa yeni bir rapor almamızmı gerekir. teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim…
Cevap:Çevre mevzuatı dahilinde 2002 yılında alınan ÇED raporu uygun kabul ediliyorsa programa başvurabilirsiniz. Uygun değil ise yenilemeniz gerekmektedir.

 

Soru: halihazırda üretim izni ve tescili de bulunan dondurma üretiminde kapasite artırımına giderek proje sunabilirmiyim.

Cevap: Evet.

 

Soru: ben elazıg da tavuk parçalama ve paketleme tesisi kuma aşamasın dayım benim yaptıgım işe uygun kredi veya hibe varmıdıre bilgilendirilmeyi arz edrim

Cevap: Bahsetmiş olduğunuz tesis hibe desteği kapsamındadır.

 

Soru: kültür mantarı üretmek istiyorum gerekli malzemeler için destekleme alabilirmiyim

Cevap: Hayır.

 

Soru: 1. soruBir çiftçi bireysel olarak 3 farklı arazi için ayrı ayrı başvurup 50 milyarlık hibeden toplam 150 milyar yararlanabilirmi? 2. soru Bir çiftçi kuyusundan yandaki çiftçi ile ortak kullanmakta ikiside bireysel başvuru yapmaktadır. Bu ortak kullanımı noterden ortaklık belgesi yeterli olurmu
Cevap: 1.Hayır.

2. Bireysel sulamada kuyuların ortak kullanımı söz konusu olmadığından sadece kuyu kullanma izin belgesi sahibi başvuru yapabilecektir.

 

 

Soru: balya makinesi ve sılaj makinesi ayrı ayrı alabilme imkanına sahipmiyiz.

Cevap: Evet.

 

Soru: 1. soru Köyümüzde kadimden beri kullandığımız toprak kanal; sulama ve hayvanlarımızın içme suyu amaçlı kulanılmaktadır.söz konusu kanalı hem basınçlı sulama sistemine çevirmek hemde 3-4 alanda hayvanlarımızın su içmeleri için suvat yapmak şeklinde projelendirmek mümkünmü? 2. soru Basınçlı Sulama sistemleri kot farkından yararlanarak yapılması avantajlı mı ? teşekür ediyorum.
Cevap:1. Program kapsamında basınçlı sulama sistemlerine proje başvurusu yapılabilmesi için kurumların mevcut bir sulama tesisinin olması gerekir. Bu sebeple proje konusu uygun değildir.

2. Sistem için gerekli basıncın kot farkından sağlanması halinde sadece  enerji maliyetinin olmadığı ve buna ayrıca ücret ödenmemesi ile ilgilidir.  

 

Soru: iyi günler kkydp 3. dönem başvuru tarihleri ne zamanlar arasındadır bilgilendirirseniz sevinirim. saygılarımla
Cevap: Programa son başvuru tarihi tebliğin Resmi gazetede yayım tarihi olan 14 şubat 2007�den itibaren 60 gündür.

 

Soru: halen kurulu bir yem fabrikasına yem depolama (silo )projesini yapmak istiyoruz ekonomik yatırımlar çerçevesinde tamamlama projesi şeklinde mi yoksa yeni bir proje olarak mı sunmamız gerekir.?

Cevap: Tamamlama projesi şeklinde sunabilirsiniz.

 

 

Soru: kurulu bir un fabrikasına hem tahıl depolama hemde un paketlemeyi bir proje şeklinde sunabilirmiyiz.Bu proje bir tamamlama projesi olarak mı yoksa bağımsız bir proje şeklinde mi sunulacak
Cevap: Mevcut durumunuza göre tamamlama veya Kapasite artırma projesi şeklinde sunabilirsiniz.


Soru: ısparta ili gelendost ilçesinde bulunan Görinan Soğutma ve Paketleme Ltd. Şti. Olarak 2006 yılında elma tasnifleme sisstemi kurduk. Boylanmış elmaların otomatik olarak el değmeden poşet veya filelere tartımı yapılarak ambalajlanmasını sağlayan makine almak istiyoruz. Hibe başvurusu yapabilirmiyiz. Saygılarımla Bilgin Görgülü 19.03.2007
Cevap: Evet

 

Soru: ilimizde bulunan bazı üreticiler balya deposu veya tahıl deposu olarak kullanacakları bir yapı yapmak istiyorlar. Bu maksatla sadece inşaattan oluşan bir depo inşaatı için proje dosyası programınızdan hibe desteği alabilirmi.

Cevap: Hububat deposu yapımı hibe desteği kapsamındadır.

 

Soru: Kapasite artırımı ve teknoloji yenileme projelerinde yeni yatırım tesisinde aranan şartlar geçerli mi, yani ürünün ilk işlemesi yine aynı tesiste yapılması şartı aranacakmı?

Cevap: Evet.

 

Soru: 1-2006 yılı uygulamalarında et ürünlerinde olduğu gibi kesimhanede kesilen hayvanların etleri başka bir tesiste et ürünlerine dönüştürülüp paketleme ve ambalajlama yapılması kabul ediliyordu. 2007 yılı uygulamalarında bir tesiste kırılan fındığın bir başka tesiste kavrulması, ezme ve paketleme yapılması ile ilgili olarak yatırım projeleri hazırlanabilir mi? 2-Sadece fındık kırıp çuvallama veya kırıp paketleme tesisi için başvuru yapılabilirmi? 3-Fındığı tesiste elle kırıp küçük bir fındık kavurma, ezme ve paketleme tesisi projesi hazırlanabilir mi? 4-Makina ve ekipman alımı tebliği çerçevesinde balyalama ve silaj makinesi alımları için yapılacak başvurularda mutlaka yem bitkisi ekilişi şartı aranacak mı ve asgari yem bitkisi ekim alanın ne kadar olması gerekiyor. 5-Makine ve ekipman alımlarına ait uygulama rehberinde silaj balyalama tarifi verilmiş olduğundan ot balyalama makinesi alınabilir mi? 6-Alternatif enerji kaynaklı sera projelerinde asgari bir alan sınırlaması var mı? 7-Apartman altı diye tabir ettiğimiz boş yerlerin tamirat ve tadilat yapılması suretiyle proje hazırlanabilir mi?

Cevap 1: Hayır.

Cevap 2: Evet

Cevap 3: Evet.

Cevap 4: Yem bitkisi ekilişi şartı aranmayacak, ancak yem bitkisi ekiliş alanı ve arazi varlığı değerlendirmede kriter olarak kullanılacaktır.

Cevap 5: Evet.

Cevap 6: Hayır.

Cevap 7: Hayır.

 

 

Soru: 1-Limited şirketimizin Şu anda dondurma üretimi yapan işyerimiz var. Gıda üretim izin belgemiz var ve çalışma ruhsatı var. İşletmemiz var. Faal durumdayız. Günlük üretim kapasitemiz çok düşük binamızın fiziki yapısı kapasite artırımına çok müsait makine ve malzeme alarak kapasite artırmak istiyoruz bu iş için hibe başvuru formu (detaylı fizibilite raporu ve işletme planı içeren kapsamlı proje yapmamıza gerek var mı? Yoksa basit makine malzeme alımı hibe başvuru formu yeterli mi? 2-Şirketimiz süt toplayıp yoğurt üretmekte işletmeye peynir ve tereyağı ünitesini de katmak istiyoruz. Bunlarla ilgili makine malzeme almak istiyoruz. Ne gibi işlem yapacağız. 3-Çok eski tarihlerde yapılmış yapı kullanma izni olan ahşap işyerimiz var. Burada ayakkabı satışı şeklinde ticaret yapmaktayız. Bu işlerini tadilat yaparak süt toplama ve depolama tesisine dönüştürmek istiyoruz. Kısacası geçmişte alınmış yapı kullanma izni ile yapılan ahşap yapıyı tadilat ve tamirat yaparak süt toplama tesisine dönüştürebilir miyiz? Teşekkürler,İyi çalışmalar
Cevap 1: Ekonomik yatırımlar için gerekeli olan başvuru formu ve eklerinin tamamlanması gerekmektedir.

Cevap 2: Kapasite artırım projesi yaparak, hibe başvuru ve eklerinin tamamlanması gerekmektedir.

Cevap 3: Hayır

 

Soru: Projelerde kredi kullanılabiliyor mu?

Cevap: Yatırımcıların katkı payının kredi ile karşılanması mümkündür.

 

Soru: elektrik .su.telefon giderleri hibeye dahil midir.?kredi almakta hibeye dahil midir? bu konuda bana bilgi verirseniz sevinirim.teşekkür ederim saygılarımla
Cevap: hayır bu gideler hibeye dahil değildir. Alınan kredi hibe kapsamında değerlendirilmez.

 

Soru: Biz Afyonkarahisar merkez ilçe de 20 kadar yumurta üreticisi olarak kurduğumuz kooperatif marifetiyle belediyeden arsa tahsisi aldık.Bu arsalarımıza her birimiz kendi adımıza olmak üzere prefabrik yumurta paketleme ve depolama tesisi kurmak istiyoruz. Bu yapacağımız işletmeler kendi adımıza ruhsatlı olup bitişik nizam olarak düşünülmektedir. Butesislerimizin birer duvarı ortak olarak inşa edilecektir.Bu şartlarda kırsal kalkınma yatırımlarından destek almamız mümkünmüdür?
Cevap: Bitişik nizam başvuru kabul edilmez. Her bir başvuru sahibinin yapacağı yatırım birbirinden bağımsız ünite olma zorunluluğu vardır.

 

Soru: selam Alanya ilçesi Kestel kasabasında muz deposu yapmak istiyorum. Ancak bununla ilgili Devletimizin ve Tarım bakanlığımızın vermiş olduğu hibeden faydalanmak istiyorum. bu konuda nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda yardımlarınızı bekliyorum. saygılarımla
Cevap: Genel Müdürlük web sayfası (www.tedgem.gov.tr)�nda yayınlanan �Uygulama Rehberi�nden gerekli bilgileri ve yol haritasını alabilirsiniz.

 

Soru: soru 1. Sözleşmeli çiftçilerinden kurutulmuş üzüm alarak “üzüm işleme ve paketleme tesisi ” kurularak hibe desteğinden yararlanabilirmi?2007/4 Sayılı tebliğ kapsamında ; Soru 2- Tarla içi sulama ekipmanları alımında su kaynağı olarak baraj suyu kullanılacaksa suyun analizi gerekli midir? Soru 3- Su kaynağı olarak başka birine ait olan kuyu kapasitesi yeterli ise ve kuyu sahibi ile sözleşme yaparak kullanılabilir mi? Soru 4- Toprak ve su analizleri 2006 yılına ait olabilir mi? Yeni tarihli olma zorunluluğu var mı dır?

Cevap:1. evet

2.Hayır

3.Hayır

4.Olabilir.Yeni tarihli olma zorunluluğu yoktur

 

Soru: daha önceden kurulmuş ve İmar alanı dışında kaldığı için mimari planı olmayan tesisler MEVCUT BİNA İÇİNE ÜRETİM ÇEŞİTLENDİRME, TEKNOLOJİ YENİLEME VEYA KAPASİTE ARTIRIM AMACIYLA SADECE MAKİNE ALIMINA YÖNELİK PROJELERE halihazır durumlarına uygun mimari plan cizdirerek başvurabilirlermi

Cevap: Mimari planı olmayan ve imar izni olmayan herhangi bir yatırım başvurusu kabul edilmez.

 

Soru: Avan proje ile başvurularda ilgili odalardan onay isteniyormu?

Cevap: Hayır. Avan proje de olsa, tatbikat projede olsa oda onayları istenmemektedir.

 

Soru: Makine ve ekipman alımlarının desteklenmesi tebliği uyarınca yağmurlama sulama sistemine müracaat etmek isteyen bir sulama kooperatifi üyesi sulama kooperatifine ait kuyuları su kaynağı olarak gösterebilir mi?

Cevap:Eğer kooparatif işletme sahası içerisinde toplu yağmurlama sulama tesisine ait su dağıtım hatları ve suyun parsel başında alındığı hidrant gibi sistem unsurları veya açık kanal sistemi mevcut ise parsele ayrılan hidrant karakteristikleri veya kanaldan alacağı su miktarı göz önünde alınarak makine ve ekipman alımları ile ilgili olarak hibe başvuruları kabul edilecektir.

 

 

Soru: Sulama kooperatifi olarak üyelerinin tarla başına kadar yağmurlama ana boruları tamamlanmış durumda olan kooperatifin,kooperatif üyelerinin tamamının sadece tarla içi yağmurlama ekipmanları alımı için sulama kooperatifi olarak tebliğin 9. maddesi (d) bendinde belirtilen yatırım konuları için proje teklifinde bulunabilir mi?

Cevap : evet

 

Soru: soru1 balyalama ve sılaj makinaları alımlarında her iki makinanın alımı mecburmu?soru2 ilk tebliğde mecbur idi daha sonraki tebliğde o madde kaldırılmış.birde sılaj makinesi alımlarında bilgi formunda 1.madde sılaj makinası tanımını yapmış %50 nem içeren balyalanmış otu plasikle kaplayan makine diyor.o halde şumu anlaşılıyor.yani sılaj makinesi yanında balyalama makinasınında alınması gerekiyor.bu konuya açıklık getirebilirmisiniz.
Cevap1. Hayır her iki makinanın alımı mecburi değildir. 2. Silaj  ve balya makinelarından bir tanesi de tek başına alınabilir.

 

Soru:  Tarımsal sulama alt yapı tesislerinin rehabilitasyonuna yönelik yatırımlarda proje başvurusu destekleyici belgeler kısmında belirtilen avan ya da tatbikat projesi,iş kalemleri bazında iş programları,taslak ve idari şartnameler proje başvuruları ekinde sunulur denilmektedir.Bu belgelerin açıklayıcı tanımları ve nasıl temin edileceği konusunda bilgi verirmisiniz. Teşekür ederiz.

Cevap: Tarımsal sulama alt yapı tesislerinin rehabilitasyonuna yönelik yatırımlarda teknik gereklilik dokümanları ve destekleyici belgeler ile ilgili olarak Genel Müdürlük web sayfası (www.tedgem.gov.tr)�nda yayınlanan

�Uygulama Rehberi�nden gerekli bilgileri  alabilirsiniz. 

 

Soru: KIRSAL KALKINMA YATIRMLARININ DESTEKLENMESİ PROGRAMI ÇERÇEVESİNDE MAKİNA VE EKİPMAN ALIMLARININ DESTEKLENMESİ PROGRAMI Basınçlı Sulama Sistemleri Bilgi Formu sayfa18-19 un doldurulmasında “� Teklife konu arazilerin mülkiyeti veya kira sözleşmesi ile ilgili belgelerin ibrazı zorunludur. � Toplam maliyeti, yönetmelikte belirlenen sınırı aşmamak kaydıyla, tek bir teklif içerisinde yağmurlama sulamada 1, damla sulamada ise aynı kişiye ait 3 farklı parselde tarla için başvuru yapılabilir.” denilmektedir. Arazilerin kullanımı ile parsellerin mülkiyeti uygulamada farklı farklı olabilmektedir. Hisseli arazilerin uygulamada kullanımları mı gözönüne alınacak, yoksa parsellerin hisse oranlarına göre mi uygulama yapılacak.
Cevap: Arazinin tamamı dikkate alınarak bireysel sistem projesi hazırlanmalıdır. Proje başvuru sahibi diğer hissedarlardan noter tasdikli taahhütname almalıdır.  
 

 

 

Soru:  Tarımsal sulama alt yapı tesislerinin rehabilitasyonuna yönelik yatırımlarda belirtilen avan proje ve ya tatbikat projelerin danışmanlık hizmet alımı ile ilgisini daha net açıklayabilirmisiniz.Hangi proje ne zaman hazırlanırsa danışmanlık hizmetleri gideri alınır/alınmaz teşekkür ederiz.
Cevap: Başvurunun avan proje ile yapılması durumunda, başvuru kabul edildiğinde avan projenin tatbikat projesine dönüştürülmesi için alınacak danışman gideri hibe desteği kapsamındadır. Başvurunun  tatbikat projesi ile yapılması halinde danışmanlık giderine hibe desteği verilmez.   

 

 

Soru: KKYD Proramı II. Etap hibe başvuru döneminde Kahramanmaraş Kağıt Sanayi Enerji santralinin atıl buharından faydalanarak II.Etap/46/EY/ 006 nolu 5 dekarlık buhar dönüşümlü sera projemizkabul edilmiştir ve şu an proşemizi uygulamaktayız. Kahramanmaraş Kağıt Sanayi 1989 yılından bu yana faaliyete olup yılık 120 000 ton kapasite ile ambalaj sektöründe Türkiyenin üçüncü büyük tesisidir. Bu şirket ekonomik yapısı ve sektöründe sahip olduğu pazar payıyla daha uzun yıllar faaliyetini sürdürecektir. Kağıt fabrikasının yer değiştirme gibi bir durum da süz konusu değildir. Kağıt üretiminin vazgeçilmez unsuru olan üretimi sürekli devam edecektir. Atıl durumda atnosfere atılan buharla yaklaşık 70 dekar sera tesisin ısıtma ihtiyacını karşılayabilecek kapasitededir. Bu atıl buhardan (II. Etapta hibe almaya hak kazanan projemizde olduğu gibi) faydalanarak, III. Etap Hibe Başvuru Döneminde de atıl buhar dönüşümlü ısıtmalı sera projesi hazırlayıp sunabilirmiyiz?
Cevap: Evet.

 

Soru: Çiçek üreticileri ürünlerini pazarlamak için soğutmalı araç alımlarına başvurabilirler mi?

Cevap: Hayır, soğutmalı araç alımı için mutlak süretle bir işleme tesisine sahip olmak gerekmektedir.

 

Soru: Balyalama ve slaj makinası alımlarında ,sadece balyalama veya sadece slaj makinası alınabilir mi?
Cevap: Evet

 

Soru: Makina ve ekipman alımlarında bireysel başvurularda fatura bedeli 50.000 YTL nin üzerinde olabilir mi ?

Cevap: Hayır

 

Soru: Balyalama ve slaj makinası alımlarında saman balyalama makinası alınabilir mi ?
Cevap: Evet

 

Soru: Et pazarlama firması soğuk hava tesisatlı araç alımlarına başvurabilir mi?

Cevap: Hayır, soğutmalı araç alımı için mutlak süretle bir işleme tesisine sahip olmak gerekmektedir.

 

Soru: Müracaat eden yatırımcılarımızdan istenilecek belgelerden olan ÇKS belgesi 2007 yılına ait güncellenmiş ÇKS sistemine ait mi olacak yoksa daha önceki yıllara ait ÇKS belgesi kabul edilecek mi?
Cevap: Daha önceki yıllara ait olan belgede kabul edilmesine rağmen, güncellenmesinde fayda vardır. Güncellenmeli veya Hibe sözleşmesi aşamasında ÇKS belgesi güncelleştirilmelidir.  

 

 

Soru: Basınçlı modern sulama tesislerinin yapımına yönelik grup başvurularında ilk yayımlanan uygulama rehberinde sulama alanının asgari 750 da.olması şartı vardı.Yeni yayımlanan rehberde bu şart kaldırılmış gözüküyor.750 da.sulama alanı olması gerekiyormu gerekmiyormu?Aydınlatırsanız sevinirim.
Cevap: Herhangi bir alan büyüklüğüne sahip olma şartı yoktur.

 

Soru: 1. soru sayın ilgililer kırsal kalkınma da alınacak olan balyalama ve silaj makinasının alımı ile ilgili net bir şey yok(yani ikisi kombinemi yoksa ayrı ayrı alınabilecemi)2. soru bir diğer sorum bu makinalar hakkında ne teknik özellikler nede fiyatları hakkında hiç bir bilgimiz yok tarım müdürlüklerininde bu konuda bilgileri yoktur.nasıl bilgi sahibi olabiriz.iyi çalışmalar

Cevap1. Silaj  ve balya makinelarından her ikisini almak mecburi değildir. Silaj  ve balya makinelarından bir tanesi de tek başına alınabilir. Makineler ayrı ayrı alınabildiği gibi tek bir kombina makine (ikisi birden) şeklinde alınabilir.

2. genel müdürlüğümüz ve tarım il müdürlüğümüz kapsamında çalışan personelimiz herhangi bir firma ve markayı önermemekte olup tercih ve araştırma tamamen yatırımcı tarafından yapılması gerekmektedir.

 

 

Soru: soru1 Sayın Yetkili, Teknolojisini yenileyecek bir Ltd. Şti’ nin ÇKS’ ye kayıt olması şart mı? Soru2. Bakanlığın oluşturduğu diğer Kayıt Sistemleri hangileridir? Saygılarımla.

Cevap: 1.Evet şarttır. 2. Diğer kayıt sistemleri; daha önce bakanlığımızdan tarımsal ürün üretimi konusunda çalışma ve üretim izni almış olmak, koopertaif veya diğer tüzel kişik olşumu ise kuruluş onayının bakanlık tarafından verilmiş olması vs.

 

Soru: Sayın Yetkili, Köylerde (Bayındırlıkta İmar Planı olmayan fakat İmara açık olan yerler) tarlasına veya evinin yanına 1 adet mısır kurutma makinesi koyması ile ilgili Bayındırlık İl Müdürlğünden ön izin alınamamaktadır. Bu yatırım için ne gibi bir ara çözüm bulunabilir. Köy yerinde Muhtarlık karar defterinden ön onay alınması yeterli olur mu? Saygılarımla.

Cevap: Bayındırlık il müdürlüğünün onayı bölgesi dışındaki alanlarda belediye onayının alınması gerekmektedir.

 

 

Soru: soru1 Tesis kurulumunda alınacak makinelerin yerli olması gibi bir şart var mı? Soru 2 Mısır depolama (çelik silolar ve inşaat) için ekonomik yatırım projesi yapılabilir mi? Saygılarımla.

Cevap: 1. Alınacak makinaların yerli üretim olma şartı yoktur.

2.Evet. Yapılabilir. 

 

Soru: Kırsal Kankınma Yatırımları Desteklenmesi programında ,Teşvik bölgesi olan ORDU ili sınırları içerisinde 340000ytl tutarında bir sera projemiz bulunmakta.Eğer projemiz onaylanırsa,teşvik belgesi çıkaredığımız takdirde KDV,Stopaj gibi vergilerden muafiyetimiz olur mu? Şimdiden teşekkür ederim.
Cevap: Evet.

 

Soru: iyi günler, iyi çalışmalarmakina ve ekipman konusunda hibe başvurusunda bulunmak istiyorum yalnız gerekli evraklerın neler olduğunu formda göremedim daha doğrusu başvuru formuyla birlikte neler isteniyor yardımcı olursanız sevinirim
Cevap: Genel Müdürlük web sayfası (www.tedgem.gov.tr)�nda yayınlanan �Uygulama Rehberi�nden gerekli bilgileri ve yol haritasını alabilirsiniz.

 

Soru: mevcut çalışan bir süt fabrikasının eskimiş foiloilli kalorifer kazanı,kömürlü kazana döüştürülmek isteniyor.Teknoloji yenileme olarak projelendirilebilir mi?

Cevap: Hayır

 

Soru:  soğuk hava deposu ile ilgili proje sunmak isteyen bir başvuru sahibi enerji ihtiyacını jeotermal enerjiden hibe kapsamında projelendirerek müracaat edbilir mi?

Cevap: Evet.

 

Soru:  Un fabrikası ile ilgili proje sunmak isteyen bir başvuru sahibi enerji ihtiyacını hidroelektik enerjisinden karşılamak kaydıyla hibe kapsamında projelendirerek müracaat edbilir mi?
Cevap: Evet. Ancak kurulacak hidro elektrik tesisatının fabrikanın ihtiyaç duyduğu güç kaynağı ile orantılı olması gerekmektedir. Bunu sağlamadığı veya daha fazla bir hidroelektrik enerji üretimini öngördüğü takdirde uygun başvuru olarak değerlendirilmez.

 

Soru: Merhaba, Adana ilinde Tarım danışmanı olarak görev yapmaktayım. 1- bir çiftçi KKYDP kapsamında basınçlı sulama sistemi kurmak istiyor. tarlanın hisseli olması başvuru yapmasına engel mi? 2- Yine tarla hisseli olup da kendi hissesi üzerinden başvuru yapabilir mi? (kendi hissesine yetecek düzeyde basınçlı sulama sistemi istiyor, örneğin 60 dekarlık tarlanın 20 dekarına). 3- hazineden kiralanmış arazi üzerine soğuk hava deposu yapılmak üzere başvuru yapılabilir mi? 4- kiralanmış hazine arazilerine basınçlı sulama sistemi kurulabilir mi (KKYDP kapsamında)? Teşekkürler
Cevap 1: Hayır.

Cevap 2: Hayır alanın tümü için proje başvurusu yapılmalıdır..

Cevap 3: Evet.

Cevap 4: Kiralama süresi en az 5 yıl olması şartı ile kabul edilir.

 

Soru: Makina ve ekipman alımlarında bireysel damla sulama başvurularında maliyet hesaplamalarına KDV dahil edilecek mi?
Cevap: Evet.

 

Soru: KKYDP ekonomik faaliyetlerde Modern Basınçlı Sulama tesislerinin yapımı için başvurularda ;projelendirilmiş,planlama ve fizibilite raporları oluşturulmuş, su kaynağı , kapasite ve suyun kullanımına yönelik izinleri alınmış olan fakat hiç yatırım yapılmamış bir proje için hibe desteğine başvuru yapılabilir mi?

Cevap: Evet.

 

Soru: makina ekpman alımlarının desteklenmesi programında bireysel sulama için kuyu ruhsatı istenmektedir. 9 metreden derinnden olmadığı için köy hizmetlerinden alınmış elektirik enerjisi kullanılarak tarımsal amaçlı sulama yapılabilir yazısı kuyu ruhsatı yerine geçebilir mi?

Cevap: Evet.

 

Soru: sıfır traktör alımı için destek varmı?
Cevap: Hayır.

 

Soru: Mevcut faal Tahıl üretim ve işleme tesisi bulunmaktadır. Bu tesise çimlendirme odası, soğukhava deposu ve laboratuar geliştirmek amacıyla 3. etap başvurularında müracaat edilebilir mi?
Cevap: evet.

 

Soru: - Proje başvurusunda ekonomik yatırımlar için teknik gereklilik dökümanlarının sunulması mecburi midir? – proje başvurusu eklerinde projelerden kastedilen projeler (soğuk hava deposu) nelerdir.? (mimari-elk-makina-soğutma-harita-statik-inşaat vb.) -teknik gereklilik dökümanlarında bahsedilen uygunluk raporlarını kime onaylatmalıyız? – hayırlı çalışmalar
Cevap:  Başvuru esnasında talep edilen teknik gereklilik dokümanları sunulması gerekmeketdir. Ancak ilk başvuruda avan proje olarak sunulan bir başvurunun uygun görülmesi halinde tatbikat projesine dönüştürülmesi zorunluluğu vardır.  Gerekli olan teknik dökümanların neler olduğu bakanlık web sayfasında yayınlanan �Uygulama Rehberi�nde yer almaktadır.

 

Soru: 1.soru  et-tavuk işleme -paketleme- ambalajlama yapmaktayım kırsal destekleme 3. etap programından yararlanmak istiyorum soğuk havalı araçlar ve soğuk hava deposu için işletmem yeni sayılır yararlana bilirmiyim  2. soru bir de 100.00 ytl araç başı verilen miktarmı yoksa toplam araçlar için üst limit midir örneğin ben 4 araç almak istiyorum araç değerleride tanesi 45.000 ytl dir nasıl yararlana bilirim 3. soru araçlara kredi kullana bilirmiyim %50 kadarına ilginize şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım
Cevap: 1. Soğuk taşıma aracı ve soğuk depo için başvurda bulunabilirsiniz.

2. Sahip olduğunuz işletmenin kapasitesi ile uyumlu olması şartı ile her başvuru sahibi tek bir makina, yani soğuk taşıma aracı alabilir.

3.kredi kullanım mkanı bulunmakta olup araç ruhsatı üzerine bakanlık dışında şerh konulamaz. 

 

Soru: soru 1 – Besi ahırı için gübre çukuru desteğinden faydananabilirmiyim.  Soru 2 – 2007 ye ait hayvancılık içim yem bitkileri ekim desteği ne kadardır. 3 – Normal biçip remorka atan sılaj makinaları için % 50 lik hibe desteği gecerlimidir.
Cevap 1: Hayır.

Cevap 2: Sorunuz kırsal kalınma programı kapsamında yer almamakta olup bakanlığımızın diğer ilgili birimleri ile görüşmeniz gerekmektedir.

Cevap 3:Hayır

 

Soru: 3. Etap kapsamında sadece balya makinasına başvuruda buluna bilirmiyim veyahut desteklediğiniz balya makinalarını nereden tedarik edebilirim.
Cevap: Evet.

 

Soru: Kırsal Kalkınma Programı kapsamında ayçiçek yağının depolanması ile ilgili bir proje konusu desteklenebilir midir? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim

Cevap: Tek başına ayçiçeği depolama tesisine hibe desteği verilmez. Ancak ayçiçeği işleme tesisi ile beraber depo tesisi projelendirilirse hibe desteğinde istifade edebilir.

 

Soru: başvuru formu ve yardımcı kayaknaklara nasıl ulaşırız
Cevap: Bakanlığımız veya Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğü web sayfalarında (www.tedgem.gov.tr) yer alan uygulama rehberinden ulaşabilirsiniz.

 

Soru: tavşan kesimi ve paketlenmesi için kırsal kalkınma hibe proğramına başvurabilir miyim?
Cevap: Evet.

 

Soru: Makina Ekipman Alımının Desteklenmesi Programı kapsamında Bireysel Damla Sulama projesi başvurusu yapmak istiyorum. Yan yana 2 parselim var parsellerin birinde su kaynağım var diğer parselede boruyla suyu çekmiş bulunmaktayım. Uygulama rehberinde “Su kaynağı olmayan veya sulama şebekesi içerisinde yer almayan arazilere hibe desteği verilmez.” ibaresi yer almakta ben bu kapsamda başvurduğum parsele ait su kullanım iznin yan parsele ait görünmekte. Bu durumda her iki parsel içinde basınçlı sulama sistemi için başvuru yapabilir miyim?
Cevap: Eğer yağmurlama sulama projesi ise en büyük parsele göre proje başvurusu, damla sulama projesi ise her iki parselde proje hazırlanıp aynı başvuru ile sunulabilir. 

 

Soru: Basıçlı sulama sistemi tarla içi başvuru şartlarında Dsi den yeraltı suyu kullanma belgesi için başvurduğumda cevap olarak; “167 sayılı yeraltısuları yasasına gören derinliği 10’m den az olan kuyulara belge verilmemektedir.” diye bildirilmiştir. Bu nedenle 10 m’nin altındaki kuyular için nereden izin alabilirim yada nasıl başvuru yapabilirim?
Cevap: Özel İdare debi tespit tutanağı gereklidir.

 

Soru: yüzelli adet büyükbaş hayvan yetiştirmek istiyorum devlet tesviklerinden nasıl yararlana bilirim.

Cevap: Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı bitkisel olsun, hayvansal olsun herhangi bir üretime destek sağlamamaktadır.

 

Soru: Sayın yetkili, Benim sorum makina ekipman alımları içerisinde yeralan basınçlı sulama sistemleri ile ilgli Bireysel olarak bahçesine damla sulama sistemi kurduracak olan çiftçi için, su kaynağı olarak bölgede kuyu suyu yok, kanal dere vb. yok tek çözümü havuz yaparak yüzey akış sularını toplaması yaptıracağı havuz hibe kapsamındamıdır?

Cevap: Hayır.

 

Soru: KKYDP Makine ve Ekipman alımları soğuk hava tesisatlı taşıma aracı alımı için “tesiste üretilen ürünlerin soğuk hava taşıma aracına ihtiyacı olması zorunludur” deniliyor. Bu zorunluğunun nasıl belgelenmesi gerekiyor.
Cevap: Diğer başvuru belgeleri ile beraber sahip olunan işletmenin imar izni, sahiplik belgesi ile bakanlıkça verilen çalışma ve üretim izin belgeleri o işletmenin hangi tarımsal ürünle iştigal olduğunun belgesi olacaktır. Bu ise o işletmenin soğuk taşıma aracına ihtiyacı olup olmadığı konusunda fikir verecektir.

 

Soru: ekonomik yatırımlar kapsamında proje hazırlamak istiyoruz.şirketimiz unlu mamüller üzerine faaliyet göstermekte olup makina ve ekipman alımı yaparak teknoloji yenileme ve kapasite artırımı yapmayı düşünüyoruz.bu kapsamda proje hazırlayabilirmiyiz?

Cevap: İkincil ürün işlemesine yönelik tesisler kapsamında değerlendirilen unlu mamüller üretim işletmeleri hibe desteği kapsamında değildir.

 

Soru: Ekonomik Yatırımlarda proje ekinde istenen Avan Proje neyi kapsamaktadır? Bu konuda tereddütler var açıklarsanız memnun olurum.
Cevap: Yatırımı öngörülen bir tesisin detaylı olmayan, ancak yinede yaklaşık maliyeti üzerinde fikir verebilen bir dökümana avan proje denmektedir. Bu aşamada planlama alaına yerleştirilecek akina ve ekipmanların, oda kullanımlarının vb. proje ölçeğine uygun olarak gösterilir. Ayrıca proje alanı ile ilgili kesit, perspektif ve görünüşler çeşitli detaylarda çizilebilir.  Ancak başvuru kabul edildiğinde avan projenin tatbikat projesine döünüştürülmesi ve tatbikat projesi üzerinden avan proje maliyetinin %20�sini geçmeyecek bir maliyetle yeni maliyet çalışmasının yapılması zorunluluğu vardır.

 

Soru: Üretim için seçilen teknolojinin, gıda üretim şartlarının karşılayıp karşılamayacağı hakkında raporu hangi odaya onaylatmamız gerekiyor. saygılarımla

Cevap: Program başvuru ve eklerinin herhangi bir odaya onaylattırılmasını şart koşmamaktadır. Ancak yatırımcı olarak seçtiğiniz teknoloji konusunda herhangi bir tereddütünüz varsa Gıda Mühendisleri Odasına onaylattırabilir veya Bakanlık il müdürlüğünden, yapacağınız yatırım tamamlandığında Gıda Kanununa çalışma ve üretim izni alıp alamayacağı konusunda fikir alabilirsiniz.

 

 

Soru: kurulu un fabrikasına silo yapımı için tamamlama projesi mi yapmalıyız yoksa bağımsız hem inşaatı içeren hem de makina ekipman şeklinde mi proje başvurusu yapılacak? bu gönderdiğim soru nerede ne zaman yayımlanacak
Cevap: Mevcut durumunuza göre teknoloji yenileme veya kapasite artırma projesi şeklinde sunabilirsiniz.

 

 

Soru: Makina ve ekipman alımlarının Soğuk Hava Tesisatlı Taşıma Aracı,Balyalama ve Silaj makinaları,Toprak İşlemesiz Tarım makinaları ile ilgili istenilen ek belge ve dökümanlar nelerdir? Saygılarımla.

Cevap: Her bir makina ve mal alımı için istenen belgeler ilgili web sayfalarında yayınlanmıştır.

 

Soru: KKYP de makine techizat alımınsa 100.000,00 YTL lik bir sınır söz konusu almak istediğimiz araç 120.000,00 YTL… KKYP kapsamında bu 120.000,00 YTL lik aracın 50.000,00 YTL si bu proje kapsamında hibe olarak kullandırılabilirmi?

Cevap: Hayır. Mal alım bedelinin 100.000 YTL�yi geçmemesi gerekmektedir.

 

Soru: Kapasite artırımı ve teknoloji yenileme projelerinin değerlendirilmesi aşamasında yapılan puanlamada işletmenin çalıştırdığı mevcut işçi sayısımı dikkate alınacak yoksa yapılacak artırım ve yenileme sonucunda ki kazandıracağı işçi sayısımı dikkate alanıcak.
Cevap: Kapasite artırımının kazandıracağı işçi sayısı dikkate alınacaktır.

 

Soru: Kesme çiçek üreticieri soğuk hava tesisatlı araç alımlarına başvurabilirler mi?
Cevap: Hayır.

 

Soru: osmaniye ilinde YENİ KURULAN bir firma yerfıstığı ve kuruyemiş kırma,kavurma,tuzlama ,işlemi yapıyor. firma hammaddeyi satın alıp burada işliyor ancak paketleme ünitesi olmadığı için paketliyemiyor. bu firmanın sadece paketleme ve ambalajlama makineleri yok.bu konuda hibe desteğinden yararlanır mı?
Cevap: Kapasite artırımı projesi altında yapabilir.


 

 

Soru: kırsal kalkınma makina yatırımları hibe programı çerçevesinde , sadece bildiğimiz klasik tip balya makinası için hibe den yararlanabiliyor muyuz ?
Cevap1: Evet.

 

Soru: Basınçlı sulama sistemi için,ilimizde arazilerin büyük kısmı hisseli olup diğer hissedarlardan muvafakat alma zor.Bu nedenle hisseli arazilerde, araziyi kullanan kişinin arazi kullanımı ile ilgili olarak muhtar ve azadan onaylı belge alması yeterli mi dir?

Cevap1 : Hayır. Diğer hissedarlardan Noter taahhütnamesi gereklidir.

 

Soru: kapasite arttırımı amacıyla makina ekipman alımı makina alımına yönelik projelerde farklı makina ekipman alımı tek projede yapılabilirmi. Örneğin helva, tahin reçel üretim izni olan bir firma bu üç konuda yapacağı makina alımlarını bir proje ile verebilirmi. iyi çalışmalar

Cevap1: Hayır.

 

Soru: nalbantoğlu süt a.ş. olarak projemizi kendimiz hazırlamak istiyoruz.daha önce hazırlanmış olan projelerden herhangi birini örnek olarak bulabilme ya da alma şansımız olabilir mi?

Cevap1: Hayır.


Soru: İşletmemiz un değirmenleri için makine ,ekipman ve komple değirmen tesisleri kurma konusunda faaliyet göstermektedir. Bakanlığınıza proje başvurusunda bulunacak kişi ve grupların işletmemizden yüklenici firma olarak teklif ve proforma fatura talepleri olmaktadır. Bakanlığınızın kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programına istinaden yayınlamış olduğu 2007/3 sıra numaralı tebliğin 9. md 5.bendi, 13 md 7. bendi ve 18. md 6. bendi işletmemiz tarafından değerlendirilmiştir. Tebliğ hükümleri gereği bedeli 350.000 YTL’yi geçen projelerde makine parklarını bölümlere ayırıp, değirmen temizleme bölümü, değirmen öğütme bölümü ve değirmen torbalama bölümleri olarak teklifler hazırlamaktayız. Tek bir yüklenici firma olarak proje başvurusunda bulunacak kişi veya gruba verdiğimiz bu teklif destekleme kapsamında kabul edilerek projeye program desteği verilir mi ?
Cevap1: Hayır.

 

Soru: Süt işleme fabrikası mevcut arıtma tesisi hibe desteği kapsamına girermi
Cevap1: hayır

 

Soru: Hisseli araziler için (hissedar çok fazla) başınçlı sulama konusında başvuru olması durumunda ÇKS’ye kaydolmak şartı ile bu arazinin kullanımı ile ilgili olarak muhtar ve 2 aza imzalı belge alınsa kabul edilebilirmi.

 

Cevap1: Hayır. Diğer hissedarlara ait Noter Taahhüdü alınmalıdır.  

 

Soru: Hibe desteğinden faydalanmak için mera yönetim birlikleri başvuruda bulunabilirmi.

Cevap1: Hayır.

 

Soru: kesme çiçek seraları olan bir çiftçigürcüstana çiçek satacak ve soğuk hava tesisatlı araç alabilirmi

Cevap1: Hayır.

 

Soru: yüzeysel sulardan bireysel sulama projesine baş vuracak çiftçiler dsi den izin belgesi alamıyorlar bu konunun aşılması için gerekenin yapılmasını istiyorlar başka su kaynakları yok ve sulama yapmak içinde başka kaynakları yok 

Cevap1: Proje başvurusu için su kaynağı ile ilgili izin, tahsis ve kuyu kullanım belgelerinin proje başvurusu ekinde sunulması gerekmektedir. 

 

Soru:  YENİ balyalama ve silaj makinaları hakkında daha fazla bilgi istenmektedir
Cevap: Bakanlığımız veya Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğü web sayfalarında (www.tedgem.gov.tr) yer alan uygulama rehberinden ulaşabilirsiniz.

 

Soru: KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARININ DESTEKLENMESİ PROGRAMI ÇERÇEVESİNDE TARIMA DAYALI YATIRIMLARIN DESTEKLENMESİ TEBLİĞİ uyarınca yapılacak yatırımların içerisine MISIR SÖMEĞİ girmekte midir? Mısır sömeği, (koçanın danesiz hali) tüm dünyada; – – ALTLIK (HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ VE EVCİL HAYVAN) – METAL İŞLEMEDE ORGANIK BAZLI AŞINDIRICI, PARLATICI – KOLIN KLORID (b4 VİTAMİNİ) GİBİ HAYVAN SAĞLIĞINDA KULLANILAN ÜRÜNLERİN AKTİF MADDE TAŞIYICISI, gibi sektörlerde kullanılmasının yanında başkaca kullanım alanları bulmuştur. Bizler 5 yıldır bu ürünü üretmekte ve altlık maddesi (kedi kumu) olarak ihracatını yapmaktayız. Üretimde kaynaklanan sorunlarımızdan dolayı teknoloji yenileme ve ürün çeşitlendirme için ek makinalar ihtiyacımız vardır. Eğer destekleme kapsamına giriyorsa, MEVCUT BİNA İÇİNE ÜRETİM ÇEŞİTLENDİRME, TEKNOLOJİ YENİLEME VEYA KAPASİTE ARTIRIM AMACIYLA SADECE MAKİNE ALIMINA YÖNELİK hazırlanacak proje için talep edilen belgeler listesinde bulunan 1- üretim izni ve ruhsatı (işlediğimiz ürün için İlgili yürürlükteki mevzuat hükümleri uyarınca tarım il müdürlüğünden herhangi bir üretim ruhsatı veya izni alamıyoruz, çünkü işlediğimiz ürün hiçbir yönetmelikte belirlilmeyen bir üründür. Sanayi Bakanlığından aldığımız sicil belgemiz vardır, bu belgeyi üretim izni olarak sunmamız mümkün müdür?) 2- Üretim için seçilen teknolojinin, gıda üretim şartlarını karşılayıp karşılamayacağı hakkında rapor.(gıda harici ürün olduğundan) belgeleri de sunmamız gerekiyor mu? Yine ek olarak buğday samanın da kaba yem ve altlık olarak besin değerinin iyileştirilecek ve peletlenecek şekilde işlenmesine yönelik hazırlanacak bir proje kabul edilir mi?
Cevap1: Mısır sömeği tarımsal ürün olarak değerlendirilmediğinde bu ürüne yönelik yapılacak yatırım hibe desteği kapsamında değildir.

 

Soru: 1. sorum: tarımda kullanılmak üzere, ham perliti alıp, işleyerek tarımsal perlit haline getirmek için, genleştirme ünitesi ve paketleme ünitesi için proje hazırlayabilirmiyiz. 2. sorum. Bir süt işletmesi, makina ekipman için ayrı, inşaat için ayrı proje hazırlayıp verebilirmi 3. sorum, aynı işletme en fazla kaç proje ile başvurabilir ve hangi şartlara uyarsa birden fazla proje ile başvurabilir

Cevap 1: Hayır.

Cevap 2: Hayır. Kombine bir teklif olması şartı ile uygundur.

Cevap 3: Bir işletme birbirinden bağımsız üniteler ve ayrı ayrı rün işlemsine yönelik başvuru yapması halinde hibde desteği kapsamında değerlendirilir.

 

Soru: Hisseli arazilerde her hissedarın arazi üzerinde belirlenmiş bir yeri yoktur Bu durumda ekonomik yatırımlarda tesis yapılacak yerin hisseli olması durumunda diğer hissedarlardan muvafakat alınması yeterlimi?

Cevap1: Noter taahhüdü gereklidir..

 

Soru: mısırın danelerinin ayrılmasından sonra orta kısmında kalan sömeğin iç kısmındaki beyaz bölümü parçalanarak emici (nem,B vitamini vs), parlatıcı (makina sanayinde) madde olarak kullanılmaktadır.Bu şekildeki tesise sahip bir yatırımcı teknoloji geliştirmek maksadı ile makina alabilirmi ? Verilir ise almak istediği makina yurt dışında tek bir firmada bulunmakta ihale aşamasında nasıl bir yol izlemelidir.
Cevap1: Belirtmiş olduğunuz yatırım hibe desteği kapsamında değildir.

 

Soru: mevcut arazide ki %30 luk kriter içine sığınaklar dahil mi?

Cevap1: İnşaat toplam alanı içinde hangi bölümlerin idari bölüm olarak hibe desteği kapsamında değerlendirileceğine tebliğin ilgili maddlerinde açıklık getirilmiş. Bu alanların dışındaki bir bölüm %30�luk idari alana girmemektedir.

 

Soru: Basınçlı Sulama Projelerinin hazırlanması için şirket bazında başvurulması yüzde kaç hibeli ve tapular hisseli olsa en fazla kaç dekar için proje hazırlanabilir.. ilginize teşekürler..

Cevap1: Hibe oranı % 50�dir. Alan sınırlaması yoktur. Ancak hissedarlardan noter taahhüdü gereklidir.  

 

 

Soru: Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Programı kapsamında inşaatı bitmiş halde bulunan bir tesisi için, alet-ekipman alınması ile ilgili bir proje hazırlığı yapılmakta. Bu tesis bir aile işletmesi (LTD Şti) şeklinde 2007 yılında kuruldu. Aynı aileye ait bir başka şirket 10 yıldır aynı faaliyet kolunda çalışmaktadır. Hibe için hazırlanacak başvuruda Yeni kurulan şirket Başvuru sahibi, 10 yıldır kurulu olan şirket de ortak olarak gösterilebilir mi ? Zira 10 yıldır faaliyette gösterilen şirketin kurumsal yapısı, iş tecrübesi ve destekleyici bazı ekipmanlardan yararlanılmak istenmekte. Eeğer böyle bir ortaklık mümkünse ortak olan tüzel kişilkler aynı kişiyi yetkilendirrebilir mi ? Örneğin söz konusu 2 şirketin Yönetim kuurlu Başkanı aynı olması durumunda, bu kişi 2 kuruluş tarafından da yetkilenirilip imza atmaya yetkili hale gelebilir mi ? Teşekkürler, iyi çalışamalr dileğiyle

Cevap1: Başvuru sahibi dışındaki ortaklık yapısı konusunda herhangi bir sınırlama yoktur. Ancak proje konusu olarak tamamlama projesi başvurusu yapılması halinde inşaatın yatırım konusu ile ilgili olmalıdır. Ayrıca hazırlanacak proje sadece mal ve ekipman değil inşaat projesini içermelidir.   

 

Soru: tarımsal sulama alt yapı tesisilerinin rehabilitasyonuna yönelik yatırımlara ait teknik gereklilik dökümanlarından olan 1/5000 ölçekli kadastral topoğrafik harita köyümüz kadastro çalşması yapılmadığından temin eememkteyiz. proje başvurusunda olmazsa olmaz bir ek midir. lütfen acele cevap verin.ı

Cevap1: Evet topoğrafik kadostral harita mutlaka gereklidir. 

 

Soru: damlama sulama ile ilgili ekitman yardımı varmıdır

Cevap1: Evet.

 

Soru: Şanlıurfa ve çevresinde pamuk üretimi oldukça yaygındır. Bizlerde KKYDP çerçevesinde çırçır işletme tesisi kurmak istiyoruz. Çırçır işleme tesisi KKYDP kapsamında değerlendirilmektemidir?

Cevap1: Evet.

 

Soru: Başvurularda 2006 Yılı ÇKS kaydı geçerli olacak mı? Yoksa 2007 Yılı yeni kayıt yaptırdıktan sonra mı kabul edeceğiz?
Cevap1: Başvuru esnasında kabul edilebilir, ancak hibe sözleşmesinden önce güncellenmesi gerekmektedir. 

 

Soru: Samanı balyalayan , depolayan ve pazarlamasını yapan bir firma kapasite artırımı için başvurabilir mi?

Cevap1: Hayır.

 

Soru: KKPYP (3.Etap) makina alımlarında sulama başvuruları için istenen su kaynağı ile ilgili izinlerde, çiftçinin beyanına göre derinliği 10 metreden az olan kuyularda DSİ den alınan ‘ 10 metreyi geçmeyen su kuyuları için DSİ den yer altı suyu kullanma belgesi alınma zorunluluğu bulunmamaktadır’ şeklindeki resmi yazı yeterli olacak mıdır?

Cevap1: 10 metreden daha az derinliği olan su kaynaklarından istifade edebilmek için Özel İdareden alınacak debi tespit tutanağı yeterlidir.

 

Soru: KKYDP sulama başvurularında su kaynağı belediyenin şehir şebekesinden karşılanabilir mi?
Cevap1: Hayır.

 

Soru: Kayseri ili Develi ilçesinde besi hayvanlarının alınarak ilçe belediyemize ait mezbahanede kesim yapıldıktan sonra sahibi olduğumuz kasap dükkanında işlenerek diğer illere(Ankara-İstanbul gibi)Firigrofirik(soğutuculu) araçlarla nakil işi yapmaktayız. Bu işte kullanmak üzere soğuk taşıma aracı alımında Makina ve Ekipman alımları Desteklenmesi Programından yararlanabilirmiyiz.Teşekürler
Cevap1: Hayır.

 

Soru: biodizel ham madde depolama ve biodizel üretim tesisi yani bir şirket ikiayrı proje suna bilir mi
Cevap1: Hayır.

 

Soru: Hibe sözleşmesi imzalamış firmalar; KKYDP 3.Etap uygulamalarında (Hibe sözleşmesi sonrası) bünyesinde sözleşmeli veya sigortalı Makine Mühendisi, İnşaat Mühendisi veya teknikeri, Ziraat Mühendisi ve işletme ve/veya İktisat mezunu bulunduran özel danışmanlık firmalarına tüm danışmanlık hizmetlerini (İnşaat,Makine alımı,danışmanlık) yaptırabilirler mi? Proje uygulamasının tümünü firma adına yetkili Proje Koordinatörü kontrolünde danışman firmaya yaptırabilirler mi?

Cevap1: KKYDP programı kapsamında sadece proje sorumlusu ve inşaat işlerinde proje kontrolörü danışman olarak bireysel veya danışmanlık firmaları kanalı ile alınabilir.

 

Soru: meyveler aynı işletmede kurutulup sonraki aşamaları için mevcut bir binada “kuru meyve işleme ve paketleme tesisi “projesi hibe desteğinden yararlanabilirmi
Cevap1: Evet.

 

Soru: Şirketimiz,KKYDP I.Etap’dan soğuk hava tesisi yapmaya hak kazandı ve tesisimizi proje kapsamında yapıp tamamladık. (HS-07/EY/001) Bu,tamamlanmış tesisin önüne yine KKYDP’den faydalanarak saatte 2-3 ton kapasiteli boylama makinesi için müracat edebilirmiyiz.Saygılarımla
Cevap1: evet.

 

Soru: Tesisimize yeni bir makina alarak, kapasitesini ve verimliliğini arttırmak istiyoruz. Herhangi bir inşaat ihtiyacı olmayacak. Sadece makinayı yeni bir üretim hattına ekleyeceğiz. Proje başvuru esnasında hangi destekleyici belgeleri sunmamız gerekmektedir. Avan projelerden kasıt nedir.
Cevap1: Başvurunun, uygulama tebliği ve rehberinde belirtilen hibe başvuru formu ve ekleri ile beraber yapılması gerekmektedir.

 

Soru:  KKYDP ÇERÇEVESİNDE TARIMA DAYALI YATIRIMLARIN DESTEKLENMESİNE DAİR TEBLİĞİN 9.MADDESİ (c) BENDİ (6) fıkrası göz önünde bulundurularak, yerleşim birimlerinde daha önceden yapılmış çeşitli yapıların (ruhsat alınmamış ve yapılan yatırım orjinal amaçla aynı değil) uygun hale getirilmesi kaydıyla proje başurusunda bulunulup bulunulamayacağı hususunda ısrarlı talepler gelmektedir. Bu konuda aydınlatırsanız memnun oluruz. Bu sorunun cebvabı bizi rahatlatacaktır. İyi çalışmalar.
Cevap1: Yarımkalmış bir yatırımın tamamlanması için yapılacak başvrunun; başvuruya sözkonusu olan yatırımın orjinal amacı ile aynı olması gerekmektedir.

 

Soru: yatırım işletme planın (ek 5) 1,2,3,4,5,6 ve 9. bölümleri mevcut ancak, 7. ve 8. bölümler görülmemektedir. ek 5 te bir eksikliğin olup olmadığı konusunda bilgilendirimek istiyorum.

Cevap1: Herhangi bir eksiklik yoktur. Sorun numaralamada yapılan bir hatadan kaynaklanmaktadır.

 

Soru: İlimizden damlama sulamaya bireysel olarak tarla içi malzeme almak iseyen çiftçimizden nasıl bir proje talep edelin.proje için Plan çizdirip malzeme miktarını belirtse yatarli mi, yoksa iklim ve yetişme dönemi su ihtiyaçlarını belirterek tam bir proje ile mi gelsin.veya basit planı şimdi, projesi geçerse esas projeyi sonra mı getirsin.bilgi ve iletişin numaranızı da alabilrsek memnun oluruz.şimdiden teşekkür ederim.iyi çalışmalar dilerim.

Cevap: Makine ve ekipman ile ilgili sulama konularında hibe başvuruları ekinde tatbikat projesi hazırlanarak sunulmalıdır.. İstenen tüm bilgiler www. tedgem.gov.tr adresinde yer almaktadır.

 

Soru: ben kastamonu bölgesinde 50-100 başlık bir mandıra kumrka istiyorum ve hibe desteginden faydalanmak istiyorum fakat %50 oranında bir öz kaynagım yok bana yardımcı olmanızı istiyorum.bu bölge çok bakir bir bölge hiçbir çiftçinin bu hibelerden ve teşviklerden haberi yok buralarda yatırımları artırmak ve çiftciliği hareketlendirmek açısından da öncü olacagımı düşünüyorum…teşekkürler

Cevap1: Yatırımlarda %50 hibe , %50 özkaynak talep edilmekte olup, özkaynak olarak kamu kaynakları kullanılamayacağı tebliğde hüküm altına alınmıştır. Bu nedenle talebinizin karşılanması mümkün değildir.

 

Soru: Liman Entegre Balıkçılık San. ve Tic. Ltd. Şti. olarak Bilecik İli, Bozüyük ilçesinde alabalık üretimi yapmaktayız. TR 11 30 30 471 no ile Avrupa Birliğinin kayıtlı tedarikçisi olarak işleme ve paketleme tesislerimizde değerlendirilen bu ürünleri AB ye ihraç etmekteyiz. İşleme tesislerimizde oluşan balık artıklarını da organik balık gübresi olarak değerlendirmek istiyoruz. Bu amaçla hazırlayacağımız projenin Kırsal Kalkınma Ytr. Desteklenmesi Kapsamına girip, girmediğinin tarafımıza bildirilmesini bilgilerinize arz ederiz. Saygılarımızla
Cevap1: Bahse konu yatırım hibe desteği kapsamına girmemektedir.

 

Soru: Ekonomik yatırımlarda yatırım yeri için yapılan kira sözleşmesi en az kaç yıllık olmalıdır. Saygılarımla

Cevap1: En az 5 yıllık olmalıdır.

 

Soru: Sabit sistem balyalama ve silaj makinaları ile kastedilen ne tür makinalardır açıklık getirirseniz memnun olurum. İlginize şimdiden teşekküler.

Sabit sistem balyalama ve slaj makineleri yere sabitlenen ve hareket kapasitesi olmayan makinelerdir.

 

Soru: Kira Sözleşmeleri en az kaç yıl olmalıdır? Hazırlanan Proje kaç nüsha (takım) halinde Tarım İl Müdürlüğüne teslim edilecektir. Dosya hangi renk olacaktır. Proje içindeki EK:1-2-3-4-5 şeklindeki bölümler ayraçlarla mı ayrılacak, yoksa Destekleyici Belgelerde olduğu gibi poşet dosyalara mı konulacak

Cevap1: En az 5 yıllık olmalıdır.

Cevap 2: 1 nusha hazırlanacak olup dosya rengi önemli değildir. Dosyanın nasıl sunulacağı ilgili uygulama rehberinde detaylı olarak açıklanmıştır.

 

Soru: hibe sözleşmesinin imzalanmasından sonra ruhsat alınamadığı için işe başlanmamış ve yatırımcı tek taraflı projeden vazgeçmiştir. bu durumda teminatın çözümü nasıl olur.
Cevap1: Hibe sözleşmesi öncesi alınan teminat Hazine adına irat kaydedilir.

 

Soru: Köy tüzel kişiliği ekonomik yatırımlara başvurabilir mi?

Cevap1:  Hayır.

 

Soru:  İnşaatı tamamlanmak üzere olan yem fabrikamızın makinalarını almak istiyoruz. Nasıl bir proje hazırlamamızı ve nelere dikkat etmemizi tavsiye edersiniz.
Cevap1: Tamamlama projesi hazırlanarak hibe başvuru ve ekleri ile beraber il müdürlüğüne sunulması gerekir. 

 

Soru:  Hammadde çelik depolama siloları alıp kurmak istiyoruz. Nasıl bir proje hazırlamamızı ve nelere dikkar etmemizi tavsiye edersiniz.

Cevap1:  Hammadde olarak kullanacağınız tarımsal ürüne bağlı olarak hibe başvuru dosyası ve eklerini hazırlayarak il müdürlüğüne müracat etmeniz gerekmektedir.

 

Soru: Firmaların proje başvurukarında bir sınırlama var mı? Açoklar mısınız?

Cevap1:  Yoktur. Kriterleri sağladığı müddetçe istedikleri sayıda başvuruda bulunabilirler.

 

Soru: BİRİNCİ SINIF RUHSATLI MEZBAHANE İŞLETMECİSİYİM.MEZBAHANEME SOGUKHAVA TERTİBATLI ARAÇ ALMAK İSTİYORUM.BUNUN İÇİN BAŞVURU FORMUNU DOLDURUP İŞLETMEMLE İLGİLİ FAALİYET EVRAKLARINI SUNMAM YETERLİMİDİR.VEYA HANGİ EVRAKLARI İBRAZ ETMELİYİM.
Cevap1: Uygulama Rehberinde yer alan başvuru formu ve ilgili eklerinin tamamlanarak sunulması gerekmektedir.

 

Soru: tek bir şirket olarak malatyada ve kastamonuda süt işleme tesisine başvurabilirmiyiz yani iki ayrı ilde ayrı ayrı yeni tesis olarak süt işleme tesisinden bu bu proje kapsamından faydalanabilirmiyiz? teşekkürler
Cevap1:  Evet başvurabilirsiniz.

 

Soru: internette daha önce uygulama rehberinde ekonomik yatırımlar için yayınladığınız teknik gereklilik dökümanları şu andaki yayınladığınız uygulama rehberi içinde görünmüyor bu belgelerden vazmı geçildi? ayrıca tebliğde 60 gün süreden bahsediliyor bu süre nin yaklaşık 40 günü bitti süre uzatımı düşünülüyormu? teşşekkürler
Cevap1:  Evet şu anda web sayfasında yayınlanmakta olan rehber ve ekleri geçerlidir.

 

Soru: Ortaklık sözleşmesinde noter onayı zorunlumudur.
Cevap1: Hayır.

 

Soru: Ben sulama kooperatifi başkanıyım. 2007 yılı KÖYDES yatırımlarından yararlanmak üzere İl Özel İdaresi (Köy Hizmetleri) birimine ,2000 dekar araziye damlama için su dağıtacak ana artelerin projesini hazırlattım. Bu yıl KÖYDES uygulamalarına sulama yatırımları alınmamıştır. Şimdi ben aynı proje ile, %25 katılım ve %75 hibeden yararlanmak için başvuruda bulunabilir miyim. Teşekkür ederim.
Cevap1: Başvurunuzu ilgili tebliğde belirtilen kriterleri sağlaması şartı ile yapabilirsiniz.

 

Soru: a)Bct İnşaat San ve Tic .A.Ş.. olarak 1.etapta 5 dekarlık patlıcan üretimi için sera projesi sunarak hibe sözleşmesi imzaladım. Ve şu anda proje normal iş planı çerçevesinde devam etmektedir. Yine aynı firma (Bct İnş. San ve Tic A.Ş.) üzerinden 3. etapta mevcut kapasitemi arttırmak ve farklı ürün yetiştirmek üzere (Biber) tekrar proje hazırlayıp sunabilir miyim. b)Aynı firma tarafından değişik bitkilerin yetiştirildiği birden çok bağımsız seraya müracaat edebilir miyim? Örneğin 4-5 dekarlık olmak üzere, birden çok sera aynı arazi üzerinde(jeotermal alanda) değişik bitkilerin yetiştirilmesi (iç mekan süsü bitkisi, patlıcan, biber, domates gibi) olarak tesis edilebilir mi! c) OSB sınırları içersinde yapılan yatırımlar proje ön değerlendirme kriterlerine göre nasıl bir puanlamaya tabii tutulacaktır. selamlar , iyi çalışmalar
Cevap 1:  Evet kapasite artırma projesi sunabilirsiniz.

Cevap 2:  tek bir başvuru olmak kaydıyla ve belirlenmiş olan diğer kriterleri sağlaması şartıyla istediğiniz kadar sera kurabilirsiniz.

Cevap 3: OSB�de yapılacak yatırımlar puanlamada köy sınırları içinde veya ilçe sınırları içinde yapılacak olan yatırımlardan daha düşük puan alacaktır. 

 

Soru: –UYGULAMA REHBERİNDE ŞU İFADE BULUNMAKTADIR:Ekonomik faaliyetlere yönelik yatırım konularından depolama dışındaki yatırım konularında, hibeye esas toplam proje tutarı başlı başına bir inşaat faaliyetinden ibaret olan inşaat projeleri teklifleri kabul edilmez. –KASTEDİLEN DEPOLAMAYA SOĞUK HAVA DEPOSU GİRER Mİ? –YANİ SOĞUK HAVA DEPOSU BÜTÇESİNİ HAZIRLARKEN SADECE İNŞAAT BÜTÇESİ HAZIRLAYARAK SUNABİLİR MİYİZ? –YOKSA SHD İÇİN HEM MAL HEMDE İNŞAAT BÜTÇESİ Mİ HAZIRLAMALIYIZ? -HAYIRLI ÇALIŞMALAR
Cevap1: Soğuk hava deposu, depolama ve alternatif enerji kaynaklarını kullanan sera yatırım tekliflerinde başvuru inşaat ve mal alım giderlerini ayrı ayrı ihtiva edebileceği gibi, başvuru sadece inşaat giderleri üzerinden de yapılabilir.  

 

Soru: Kendi imkanlarımızla süt sıpırı yetiştiriciliği işletmesi kuruyoruz. bu işletmenin süt toplama odasına ve yem hazırlama ünitesine nasıl hibe alabiliriz. teşekkürler
Cevap1: Ekonomik yatırımlar kapsamında süt sağım ünitesi ile soğuk süt deposu yapımı içeren bir başvuru hibe desteği kapsamında değerlendirilir.

Soru: 20 dönem arazimde narlık(fidan) ekimini yaptım yaptıgınız calışma içerisinde Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi proje şartnamesinde 5 yıllık kira sözleşmesi istiyorsunuz benim ektiğim yerin hazine arazisi oldugundan yılda bir kira sözleşmesi yenilenmektedir BU TEŞVİKTEN FAYDALANMAM İÇİN NE YAPMAM GEREKMEKLTEDİR? ZİR.MÜHENDİSİ MEHMET KARAKUŞ
Cevap:
1 yıllık kira sözleşmesi ile değil en az 5 yıllık kira sözleşmesi ile başvurmanız gerekmektedir.

 

Soru: Bireysel başvurularda bireysel başvuru sahibinin, grup başvurularında da başvuru sahibi tüzel kişinin Bakanlık tarafından oluşturulan çiftçi kayıt sistemine veya Bakanlık tarafından oluşturulmuş diğer kayıt sistemlerine kayıtlı olması gerekliliği zorunluluğu bulunmakta…Samsun’da bulunan işletmemiz ÇKS’ye kayıtlı değildir ancak organik tarım komitesince yetkili kılınmış olan IMO kontrol tarafından sertifikalandırılmaktadır.Bu kuruluşun sertifikasyon kaydı başvuru anlamında yeterlimidir.
Cevap:Sahip olduğunuz evrak bakanlığımız veya il müdürlüğümüz tarafından verilmesi gerekmektedir.

 

 

Soru: Aynı yatırımcı, Soğuk Hava Deposu ve Meyve Tasnif Ambalajlama Projelerini iki ayrı proje olarak teklif edebilir mi? Soğuk hava deposunda, tarladan gelen ürün(meyve) belirli bir dereceye soğutulup pazara arz edilecek.Zaman zaman da depolanıp bekletilecek. Meyve Tasnif ambalajlamada ise meyveler direk boylanıp ambalajlanarak pazara sunulacak. Selamlar,saygılar. 

Cevap:İki adet birbirinden bağımsız proje ile yatırımcı başvurabilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken konu her iki tesisinde birbiriyle entegrasyonu ve bağının olmaması gerektiğidir.

 

Soru: Sayın yetkililer iyi çalışmalar. Fındık kavurma, ezme ve paketleme tesisi kurmak için proje hazılanabilir mi?

 Cevap:Fındık kavurma, ezme ve paketleme tesisi kurabilirsiniz. bu konuda dikkate etmeniz gereken nokta alınan fındığın kabuklu olması gerektiğidir.

 

Soru: 1 – Ticaret borsaları ve ziraat odaları ekonomik yatırıma başvurabilirmi? 2 – sadece balya makinası alımında uygulama rehberindeki formu doldurmak yeterlimi? çünkü istenilen diğer belgelerin hepsi satıcı firmanın sağlayacağı belgeler 3 – makina ekipman alımlarında yatırımcılar bütçe formu hazırlayacaklarmı?

Cevap 1: hayır

Cevap 2: evet

Cevap 3: ayrı bir bütçe formu bulunmamaktadır.

 

Soru:  Sadece süt sağım ünitesi için proje hazırlanabilirmi? iyi çalışmalar

Cevap: Merkezi sağım ünitesi olmak kaydıyla uygundur.

Soru: Akhisar ilçesi Mecidiye Kasabası Sulama Koop Başkanıyım. Kooperatifimiz alanı içindeki 2000 dekar arazide damlama sulama sistemine geçmek istiyoruz. Buna yönelik olarak tarla içleri hariç sadece ana arterlerin projesini İl Özel İdaresi Köy Hizmetleri Mühendislerine cizdirdik. Köydes projesinden yararlanmak üzere başvuruda bulunduk. projemiz onaylanıp kabul edildi.2007 yatırım programına dahil edildi. Ama 2007 KÖYDES yatırım programına damlama sulama yatırımları alınmamış. Şimdi ben aynı projeyi alıp Tarım İl Müdürlüğüne başvurup KKYP %25 katılımlı uygulamadan yararlanabilirmiyim? Aydınlatırsanız sevinirim.

Cevap: Her iki programda birbirinden farklı ve başka bakanlıklar tarafından uygulanmaktadır. Başvuru formları ve başvurabilecek tüzel ve gerçek kişiler farklıdır. Bu konulara dikkat ederek başvurunuz programa uygun hale getirerek başvurabilirsiniz. KÖYDES�ten kabul edilen projenin uygulanmasından sonra işletme sahası sınırları içinde yer alan tüm parsellere ait bireysel sistem projeleri hazırlanarak proje başvurusu yapılabilir.

 

 

Soru: kkydp kapsamında tarımsal ürünleri işlemek amacıyla yem fabrikası kursak yem üretimine desteklemesi var mıdır.

 Cevap: Bu program kapsamında yem üretimine destek verilmemektedir.

 

Soru: bakliyat eleme ve paketleme tesisi kurmak istiyoruz. Aynı zamanda marketçilik işi ile uğraşmaktayız.marketimiz bakanlıgınızın ‘işletme sicil belgesi’ şeklinde kaydı bulunmaktadır. bu belge çks. belgesi yerine geçer mi.

Cevap: Bakanlık tarafından verilen işletme tescil belgesi başvuru için yeterlidir. Tekrar ÇKS belgesi almanıza gerek yoktur.

 

Soru: kırsal kalkınma projeleri çerçevesinde verilen hibe kredileri çerçevesinde makina ve ekipmanlarda hibe kredisi verilmektedir.Bölgemiz için önemli bir makina olan balyalama bakinası desteğinin çıkması tüm çiftçilerimizi sevince boğmuştur.Fakat bölgemizde genelde kuru otun paketlenmesi yapılmaktadır.bu tür makinaların hibe desteği içersinde yer alması mümkünmüdür.ayrıca sadece %50 soldurulmuş otu balyalayan makinaların alınmasına hibe desteği verilirmi?manisa damızlık sığır yetiştiricileri birliği

Cevap: Program kapsamında makine ve ekipman alımları çerçevesinde her türlü balyalama makinesi alımı için başvurabilirsiniz.

 

Soru: selamlar.benim mevcut faal olan bir yem fabrikam var[GAP YEM SANAYİ A. Ş] .ben bu fabrikamda bazı teknolojik yenilemelere gitmek istiyorum .eski ve teknolojik ömrü sona eren karıştırıcı .melas mikseri, paketleme ,yeni bir melas tankı, ve tesisatları ,bilgisayralı kantar ,yüklemenin daha hızlı ve ekonomik olması için bant takviyesi yapmak istiyoruz. kırsal kalkınma yatırımların desteklenmsi projesnden yarralanabilirmiyiz. Teşekürler

Cevap: Evet bu konuları kapsayan tek bir proje vererek başvurabilirsiniz.

 

Soru: Hayırlı işler.benim sorum sizlere.hayvansal gubreyi tarimsal alanda kulnmak icin yapicagim proje KKYDP kapsaminda hibe kredisinden faydalana bilirmiyim SAYGILAR

Cevap:Hayvansal gübre tarımsal ürün kapsamına girmemektedir.

 

Soru: KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARININ DESTEKLENMESİ PROGRAMI ÇERÇEVESİNDE MÜRACAT EDECEĞİMİZ TRAKTÖR ARKASINA BAĞLI BALYA MAKİNASI İÇİN %50 HİBE’ DEN FAYDALANABİLİRMİYİZ. BU TEŞVİK SADECE ŞİLAJ PAKETLEME İÇİNMİDİR. TEŞEKKÜR EDERİZ

Cevap: Traktör arkasına bağlanan balya makineleri için başvuru yapabilirsiniz. Diğer başvuru konuları için makine ve ekipman yatırımları ile ilgili rehber ve tebliği okumanız gerekmektedir. Daha fazla bilgi için www.tedgem.gov.tr sayfasını ziyaret ederek gerekli bilgilere ulaşabilirisiniz.

 

Soru: Sayın yetkili, Süt toplama ve paketleme projelerinde köylerden süt toplamak için frigrofik (soğutmalı) kasalı araçlar proje kapsamında mıdır?, çok acil cevaplandırırsanız sevinirim. Hoşçakalın

Cevap:Soğuk araç ihtiyacına sahip bir tarımsal ürün işleme tesisine sahip iseniz başvurabilirsiniz.

 

Soru: Efendim merhabalar, Hamit DERELİOĞLU Ortak olduğum bir un fabrikası var. Un üretimi yapmakta’dır. 1- Un fabrikaları için ÇKS istennen belgeler arasındamıdır. (yoksa, gıda üretim sertikası, un üretim belgesi izinleri yeterlimidir.) 2- Tek şirket adı altında müracat edilerek: hububat (çelik) silo’su ve fabrikanın içerisine kapasite artırımı makinaları, un paketleme makinası proje kapsamındamıdır. Çok teşekkür ederim.Kolay gelsin

cevap 1 Bakanlığımız tarafından verilen bir gıda üretim sertifikanız varsa ÇKS belgesi almanıza gerek yoktur.

Cevap 2 aynı işletme için iki adet ayrı kapasite artırımı ve/veya yenileme için başvuru yapamazsınız.

 

Soru: 1) KKYDP II.Etapta projemiz kabul edilmişti.Tablodaki bir hatadan dolayı hibe sözleşmesini imzalayamamıştık.AYNI PROJEYLE II.ETAPA MÜRACAAT EDEBİLİRMİYİZ.. 2) SÜT ENTEGRE PROJESİ İÇİN EKONOMİK YATIRIMA MÜRACAAT EDECEĞİZ.. AYNI PROJE İÇİN MAKİNA EKİPMANA DA MÜRACAAT EDEBİLİRMİYİZ? dolayısıyla 350 bin YTL hibe dışında makina ekipman için ayrıca hibe alabilirmiyiz.. 3) III.Etap için projeleri kabul edilenler ne zaman yatırıma başlayabilir.. TEŞEKKÜRLER

Cevap1 :her etap için değerlendirme ve başvuru formu ve eklerinde değişiklikler yapılmaktadır. III. Etap için başvurmayı düşündüğünüz projenizi bu etap dokümanlarına göre gerekli değişiklik ve düzenlemeleri yaparak başvurabilirsiniz.

Cevap 2: Bir tesis için parçalar halinde ve birden fazla proje başvurusu yapılması uygun değildir. Yeni bir tesis ve ek olarak makine ve ekipman alımı projesi ile başvurularınız uygun başvuru değildir.

Cevap 3: proje başvuru süresi 2 aydır, değerlendirme süresi yaklaşık 2 ay sürer, ihale dokümanlarını hazırlamak ve ihaleye sonuçlandırmak yaklaşık bir ay sürdüğü kabul edilirse yatırımın başlama zamanı teklif çağrısı açıklandıktan sonra tahmini 5 ay sonradır.

 

 

 

Soru: Mevcut Tesis içerisine kapasite arttırımı, teknoloji yenileme ve ürün çeşitlendirme konularında sadece makine alımı konusundaki destekleme projelerinde; A-) Uzun yıllardır faal olan mevcut tarımsal üretim tesisimiz geçtiğimiz yıl çalışmış ancak yine geçtiğimiz yıl sonunda üretim hattı makinelerini satmıştır. Tesis ile ilgili üretim izinlerimiz ve satmış olduğumuz makineler için kapasite raporumuz bulunmaktadır. Ancak içerisinde üretim hattı makineleri bulunmadığı için tesisimiz faal durumda değildir. Bu kapsamda aynı tarımsal üretim tesisi konusunda yeni makinelerin alınarak tesisimizi faal hale getirilebilmesi için desteklemeden faydalanabilirmiyiz? B-) Kapasite artırımı, teknoloji yenileme ve ürün çeşitlendirme konusunda başvuru dosyasının yatırım işletme planı bölümünde mevcut tesisin inşaat bedeli ile mevcut ve yeni makine ekipmanlar dahil komple tesis için mi fizibilite hazırlanacak, yoksa sadece yeni alınacak makine ekipmanlar dikkate alınarak mı fizibilite hazırlanacaktır? C-) Aynı konuda hibe desteği istenen projemizde mevcut tesisin inşaat değeri ve mevcut makine ekipmanların maddi tutarı dosyada belirtilecek midir?

Cevap 1: evet

Cevap 2: mevcut tesisinizi kurarken bir fizibilite sahibi olduğunuz fikrine sahibiz. Bu fizibilitedeki raporları güncel rakamlara çektikten sonra, kapasite artırımı, teknoloji yenileme veya ürün çeşitlendirme dahil olmak üzere yapacağınız fizibilite arasındaki fark başvurmayı düşündüğünüz konunun size sağlayacağı katma değer, gelir, istihdam gibi bilgileri ortaya çıkaracaktır.

Cevap3: evet

 

 

Soru: Sayın Yetkili, Yapı ruhsatı soğuk hava deposu ve paketleme tesisi olarak alınmış ve amacına uygun inşaatı bitmiş bu yatırımın soğuk hava deposu panellerini ve cihazlarını yarım kalmış yatırımı tamamlama başlığı altında K.K.Y.D.P çerçevesinde başvurabilirmiyiz?Teşekkür ederim.İyi çalışmalar.

 

evet

 

Soru: 1 – makina alımlarında bir değerlendirme yapılacakmı? yapılacaksa hangi kriterler üzerinden değerlendişrilecek veya puanlanacak 2 – makina alımları il proje değerlendirme birimine girip onay alınacakmı? 3- makina başvurularında istenilen belgeler arsındaki onay belgesi ne demek nereden temin edilip kim dolduracak 4- makina alımlarında hibe sözleşmesi imzalamadan önce proforma fatura vb.belgeler sağlanacakmı?

 

Cevap 1. evet yapılacaktır. Uygun olmayan veya eksik olan başvurular il müdürlüğümüz tarafından tamamlatılmak üzere başvuru sahibine geri iade edilecektir. Uygun olan yatırımlar değerlendirmeye tabi tutulacak ve il müdürlüğümüz tarafından puanlamaya tabi tutulacaktır.

Cevap 2. evet

Cevap 3.onay belgesi satın alım öncesi makine veya ekipmanı satan şirketten talep edilecektir.

Cevap 4. başvuru sırasında proforma fatura gibi belgeler talep edilmemektedir. Başvuru sahibinden piyasa araştırması yapması talep edilmektedir.

 

Soru: KKYDP 3.etapta ekonomik yatırımlarda projelerin teslimi sırasında başvuru formu ve ekleri kaç suret olacaktır ? Tebliğde 2 suret, uygulama rehberinde 1 suret olarak teslim edilecektir demnektedir.

Eğer başvuru tatbikat proje halinde sunuluyor ise 2  kopya (1�i asıl, 1�i onaylı kopya) olarak; avan proje olarak başvuru yapılacaksa 1 kopya olarak teslim edilir. Ancak avan proje olarak yapılan başvuru dosyaları, başvurunun uygun görülmesi halinde tatbikat projesine dönüştürüldükten sonra 2 kopya olarak il müdürlüğüne teslim edilir.

 

Soru: KKYDP 3. etap ekonomik yatırımları projelerinde bilanço kaç yıllık olacaktır.

Eğer varsa başvuru sahibinin ve ortaklarının kar-zarar hesabı ve iki yıllık bilanço hesapları (Başvuru yılında faaliyete geçenler hariç) başvuru formu ile talep edilmektedir..

 

Soru: ÇUKOBİRLİK(S.S.ÇUKUROVA PAMUK YERFISTIĞI VE YAĞLI TOHUMLAR TARIM SATIŞ KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ,K.K.Y.D PROGRAM KAPSAMINDA PROJE BAŞVURUSUNDA BULUNABİLİR Mİ?

Başvuru ön koşulu olarak Bakanlığımızın ÇKS veya diğer kayıt sistemlerine dahil olmanız ve yatırım yapılması düşünülen konu ile ilişkili olmanız gerekmektedir. Bu kapsamda tüzüğünüzde yatırım yapmayı düşündüğünüz tesis veya makine ekipman için yetkiniz varsa başvuru yapabilirsiniz.

 

Soru: Alt yapı projelerinde avam proje kavramından ne anlamalıyız.?aplikasyon ve profil hibe protokolu aşamasında sunulabilirmi.? Fizizbilite raporu aşamasında İstenenler ve olması gereken bölümler hibe protokolu aşamasında sunulabilirmi?

Tesisin fizibilitesine ait rapor, planlama haritası ve bu harita üzerine su dağıtım, iletim hatları ve parsel başlarında hidrantların gösterildiği, hatlara ilişkin boru çaplarının belirlendiği sistem için gerekli malzeme ve ekipmana ait metraj ve yaklaşık maliyetin belirlendiği projelerdir.

 

Soru: Alt yapı projelerinde alt yapı ve tarla içi birlikte mi sunulmalıdır.Alt yapı sı tamamlanmış projelerde tarla içi grup başvurusu olarak sunulabilirmi?

Sulama alt yapı projelerinde ana sistem projesi sunulmalıdır. Altyapısı tamamlanmış projelerde tarla içi grup başvurusu için makine ve ekipman hibe desteği programına başvurulmalıdır.

 

Soru: Makina techizat alımlarında damla sulama projesinde tarla içindeki derin kuyu dalgıç pompa proje kapsamındamıdır. Pompa alımında hibe desteği varmıdır?2-Kanaldan su alımındada pompahibedesteğindemidir?

Cevap1. Evet.

Cevap 2. Evet.

 

Soru: çiftçilerin parselleri hisselli ve hissedarlardan taahhütname almakta nerdeyse imkansız çünkü bazı parsellerde hissedarlar mevcut değiller. Bu yüzden hisselerine düşen paylar küçük olduğundan yağmurlama sulama için 1 parsel için veya damlama sulamada 3 parsel için başvuru imkansız hale gelmektedir. Kullandıkları alan ile parsel hisseleri de farklı olmaktadır. Bunu rıza-i taksim ile her çiftçi parsele göre değil de bir bölgede ekim işlemini gerçekleştirmektedir. Çiftçinin kullandığı alan üzerinden başvuru yapılabilme imkanı yaratılabilinirmi. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

��������

Diğer hissedarlardan noter taahhüdü gerekmektedir.

 

Soru: Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı III. Etap kapsamında tarım ürünlerinin işlenmesi ve pazarlaması üzereine şirket olarak olarak başvuruda bulunmak istiyoruz. Şirketimizin tarım ile ilgili faaliyet göstermesi gerekmektemidir. ve yahut şirketin çalışma alanları içersinde neler belirtilmiş olmalıdır.. Proje Koordinasyon Merkezi. 04348276692 Şerif HANCI

 

Şirket başvurularında şirketin tarım, gıda gibi bir konu ile iştigal etmesi istenmekte ve aynı zamanda son başvuru tarihinden önce bakanlığımızın çiftçi kayıt sistemi veya bakanlığımızın diğer kayıt sistemlerinden birine dahil olası istenmektedir.

 

 

Soru: Merhaba: Şeker Fab. A.Ş’den 800 m2 depo şirketimiz kiraladı. her kiralama döneminde kira bedeli yatırıp bu depoyu kullanıyoruz. Soru 1: kira sözleşmemizde kiralana deponun özelleştirme kapsamına alınması halinde yeni sahibinin devam ettirip ettirmeme hakkı saklı olduğundan bu depoyu biz ayçiçeği depolama ve paketleme tesisi olarak makine ve ekipman desteği için başvuruda bulunmak istiyoruz. projenin devam süresi dolmadan özelleşmesi ve sözleşmemizin feshi halinde sorumluluğu taahhüt ederek başvuru yapmak istiyoruz. Ancak şu anda böyle bir durum yok. (Böyle bir durum olduğunda TKB’dan izin alınıp başka yere taşıyacağız ve zaraları karşılayacağımızı tahhüt ediyoruz) Soru 2: cevabınız evet olursa alınacak makine ve ekipmanın yerleşimi için kapasite artırımı inşaat tadilatınada makine ekipman ile birlikte başvuru yapabilirmiyiz Sağgılar sunarım (çok yoğun olduğunuzu biliyoruz) selamlar

Hayır.

 

Soru: Bieysel damlama sulama ve yağmurlama sulama sisteminde Toprak özellikleri ile iigili olarak 0-30 cm toprak derinliğinde alınacak toprak örnekleri analiz ettirilerek sadece toprak bünye sınıfı belirlenecektir denmektedir. Tarla kapasitesi ve inflitrasyon hızı için de tahlil isteyecekmiyiz

 

Toprak bünye sınıfına göre ilgili tablolarda KSTK ve infiltrasyon hızları alınarak hesaplamalarda kullanılabilecektir.

 

Soru: Ekonomik yatırımlarda teknik gereklilik dökümanları kaldırıldı mı?

 

Ekonomik yatırımlar için gerek duyulan teknik dokumanlar www.tedgem.gov.tr adresinde açıklanmıştır.

 

Soru: kullanmakta olduğum araziyi kiraladım bu araziye basınçlı sulama sistemi kurmak istiyorum kira kontratı olarak elimde muhtardan alınmış kira kontratı bulunuyor acaba bu belge yeterlimi.

 

Kira sözleşmesinin toprak sahibi ve sizin aranızda olması gerekir. Toprak sahibi muhtar ise sözleşmeniz uygundur. Kira sözleşmenizin en az 5 yıllık olması gerekmektedir.

 

Soru: Mevcut süt işleme tesisimize kapasite arttırımı ve ürün çeşitlendirme amacıyla proje yapmak istiyoruz. Bu kapasite artırımı sonucunda mevcut jenaretörümüzün kapasitesi yeterli olmayacaktır. Kapasite artırımı için alacağımız makinelerle birlikte yeni jenaretör de alabilir miyiz?

 

Kapasite artırımı ve ürün çeşitlendirilmesi amacı ile proje sunabilirsiniz ama projeniz içinde jeneratör bulunmaması gerekir.

 

Soru: Mevcut çim tohumu üretimi tesisimize yağmurlama sulama sistemi için başvurda bulunabilir miyiz.

 

Evet.

 

Soru: > Başvuruda istenen imza sirküsü yetkilendirmeye ait imza sirküsümüdür, öyle ise noter tasdikli mi olacaktır? Eğer yukarıdaki gibi ise noterli ve yetkilendirmeye dair olacaksa ticari sicil gazetesinde yayınlanmasıı gerekmektedir ve yaklaşık 1500-2000 ytl masrafı vardır. > şirketten ortaklarından birine geçen yıllarda yapılmış her türlü konularda yetki verilmiş ve imza sirküsü mevcut ise bu istenen imza sirküsü yerine geçerlimidir.

 

İmza sirküsü ve yetkilendirme kararı başvuru formunun eklerindendir. İstenen dokümanlar için noter tastiğine gerek yoktur. Aslının aynıdır kaşesi yeterlidir.

 

Soru: 1-Hibe başvuru formunun eklerinde yer almayan ancak İdari Uygunluk kontrol listesinde yer alan kar-zarar tablosu(bilanço) nun başvuru formuna eklenip eklenmeyeceğini öğrenmek istiyorum?

 

Evet eklemeniz gerekmektedir.

 

Soru: soğuk hava deposu olan kişi yenisoğuk hava tesisatlı taşıma aracı alabilirmi. alabilmesi için mevcut soğuk hava deposu ile ilgili hangi izin ve ruhsatlar istenecek.

 

Soğutmalı araç alımı için başvuru sahibinin bir üretim yapması gerekmektedir.

 

Soru: bireysel sulama projelerinde, arazinin krokisi yeterlimidir yoksa haritadamı gerekli? yine bireysel sulama başvurularında , sadece formmu dolacak yoksa teknik gereklilik dökümanlarınında hazırlanarak proje ekinde sunulması gereklimidir?

 

Projelendirmek için ölçekli kroki yeterlidir. Teknik gereklilik dokümanları başvuru ekinde sunulmalıdır.

 

Soru: Soğukhava tesisatlı taşıt aracı alımı için şirketler tarafından yapılacak başvuruda tahmini maliyete ÖTV (Özel Tüketim Vergisini) dahil edilecek mi?

KDV de dahil iade alınan veya alınacak vergiler çıkarılarak başvuru bütçe tablosu hazırlanmalıdır.

 

Soru: Mevcut zeytinyağı fabrikamıza ürün çeşitlendirmek üzere şişeleme ünitesi alımı için başvuru yapabilir mi?

 

evet

 

Soru: Şirketimize ait başlamış yarım kalmış yatay depo ve paketleme tesisimiz için KKYDP projesi hazırlatmak istiyoruz. Aynı tapu üzerinde bitişik nizamda , girişleri ve çatıları aynı iki ayrı temel üzerinde başlamış olan yatırımımız için; 1)Yatay depo için ayrı bir proje, paketleme için ayrı bir proje hazırlatabilir miyiz?

Hayır.

 

Soru: İşlemesiz tarım aletlerinin alımı kapsamında anıza direkt ekim yapan mibzer almak istiyoruz. Anıza ekim aparatları sökülüp takılabilen mibzerler var. Deney raporlarında da şu şu aparatlarla beraber kullanılması halinde anıza direk ekim yapar diye yazıyprmuş. Bu aparatı saıtn almak için başvuru yapabilir miyiz?

 

Hayır

 

Soru: Makina ve ekipman alımında şirket başvuru yapması durumunda 100.000 YTL’lil limit KDV hariç mi yoksa KDV dahilmi’dir. Yani alacağı makinan bedeli azami KDV dahil 118.000 YTL mi yoksa 100.000.- YTL mi olması gerekir.

 

KDV iade alan tüzel kişilikler KDV çıkarılarak başvuru bütçe tablosunu hazırlamalıdır.

 

Soru: Bireysel Sulama sistemi ile ilgili olarak Adana İlimizdeki arazilerin büyük bir kısmının sulanması amacıyla Sulama Birlikleri tarafından sulama suyu olarak işletmelere verilmektedir ve bu suyunda kaynağı barajlardır.Bu durumda su tahlili isteyecekmiyiz..

 

Barajlardan sağlanan sulama suyu için su tahliline gerek yoktur.

 

Soru: Tebliğ’i 14.02.2007 tarihinde yaumlandı 60 günlük süre olan 14.04.2007 tarihi Cumartesine gelmektedir hafta sonu olması nedeniyle 16.04.2007 tarihi pazartesi günü dosya kabul edecekmiyiz.

16.04.2007 tarihine kadar başvurunuzu il müdürlüğümüze kadar teslim edebilirsiniz.

 

Soru: Soğuk hava deposu ve elma tasnifleme ve paketleme üzerine proje hazırlıyoruz. Bunun için 5 ortaklı bir Adi Ortaklık kurduk. Ancak Adi Ortaklığın Çiftçi kayıt sistemine kayıt olabilmesi için Ticaret sicil gazetesi istenmektedir.Adi Ortaklık kuruluşu gereği Tİcaret Sicil Gazetesinde yayınlanamaktadır.İş kolumuz Çiftçi Kayıt sisteminden başaka Bakanlığa bağlı bir sisteme kaydı yapılamamaktadır. Ortakların her biri Çiftçi kayıt sistemine kayıtlıdır. Tarım il müdürlüğünden bu şekilde başvurunun kabul edileceği söylendi. Bu konudan dolayı başvurmuzda bir sorun olur mu?

 

Adi ortaklık ile yapılan başvurularda ortakların tümünün ÇKS belgelerini sunması başvurulu için yeterlidir.

 

Soru: Aynı bina içerisinde birbirinden bağımsız alanlarda farklı ürünler için proje hazırlamak istyoruz.KKYDP 3. etap içn bu şekilde başvuru yapabilirmiyiz.Teşekkürler…

 

Aynı bina içinde birbirinden bağımsız olsa da iki ayrı proje olarak sunmanız uygun değildir.

 

Soru: Merhaba:Yem Fabrika inşaatımız devam etmektedir. Soru 1: Bu fabrikaya makine ekipman alımı için müracaatta buluna bilir miyiz? Soru 2: inşaatın yarım kalan kısmının tamamlanması içinde hibe talebinde buluna bilirmiyiz? Soru 3: devam eden inşaata hibe desteği makine ekipmanla beraber hibe desteği olmaz ise sadece makine ekipman için hibe desteğinden faydalabilirmiyiz?

 

İnşaatı devam eden yem fabrikanızın yarım kalan inşaatı ve makine ve ekipman alımını içeren tek bir proje ile başvurmanız uygundur.

 

Soru: İlimizde bulunan arazi sahiple adi ortaklık ve iş ortaklığı kurarak damlama sulama sistemi yapmak için kendilerine ait arazileri (araziler büyük olması nedeniyle)kiralamak suretilyle azami limit olan 100.000 faydalanmak için başvuru yapabilirlermi. Yapması durumunda bazı ilçe müdürlüklerimiz adı veya iş ortaklığını ÇKS sistemine tüzel kişilik olarak kayıt yapmıyorlar. Bu durumda bu araziler ÇKS sisteminde adi ortaklık adına değilde kişlerin kendi kayıtlarında gözükmektedir. Bu durumda böyle bir durumda ne yapmalıyız.

 

Makine ve ekipman alımı için aynı konu kapsamında her tüzel veya şahsa bir sefer destek sağlanmaktadır. Adi ortaklıklar için tüm adi ortaklığa dahil olan şahısların ÇKS belgesi sahip olması yeterlidir.

 

Soru: makine ekipman alımları kapsamında damlama sulama destekleri ile kavakları sulamak için damlama sulama projesi için başvuru yapılabilirmi?

evet

 

Soru: Mevcut faal un fabrikası sahası içerisine buğday depolamak için depo (Sadece inşlaat) yapımı için başvuru yapılabilirmi?

Evet başvuru yapabilirsiniz. Depo havalandırması için alacağınız cihazlar da mal (makine) alımına dahil olabilir.

 

Soru: 40 adet ineğim var.çevredende süt toplayıp soğutma tankında topluyorum. bunları topluca süt işleyen tesislere taşımak için soğuk hava tesisatlı araç alımına müracaat edebilirmiyim.Teşekkürler

 

Soğuk hava tesisatlı taşıt alımları için başvuru sahibinin bir işleme, paketleme, ambalajlama veya depolama tesisi olması gerekir.

 

Soru: Soru 1- Makine-Ekipman alımı desteklemesinde hibe başvuru formuna;Makina bilgi formundan başka herhangi bir belge eklenmesi gereklimi?varsa nelerdir? Soru 2-Makine Ekipman hibe sözleşmesinin 20. maddesi, Ek-I de belirtilen” Hibe Başvuru Formu ile eki başvuru bütçesi ve ekler”de bahsedilen Başvuru Bütçesinin bir örneği varmıdır?

 

Cevap 1. Rehber doküman çerçevesinde gerekeli bilgi ve ekleri sunarak başvurmanız gerekmektedir. www.tedgem.gov.tr sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Cevap 2 Hibe sözleşmesi başvuruları kabul edilen yatırımcılarla yapılacaktır.

 

Soru: 1. KKYDP ekonomik yatırımlar için başvuru belgesi eklerinde (şirket yeni kurulduğu için bilançosu yok) şirket ortaklarının son 3 yıllık gelirleri beyan edilmektedir. 2 ortakta resmi kurumda çalışmaktadır. Beyan edilen gelirleri olarak maaşları geçerlimi ve çalıştıkları kuruma onaylatmaları gerekmektemidir? 3. destekleyici belge olarak ortaklar hisse senedi portföyünü gösterebilirlermi? 4. Trafo kurulması hangi kalem harcamaya dahildir

 

Cevap 1. yeni şirketler için şirket kurucularının (sahiplerinin) kendi gelirlerini beyan etmeleri uygundur.

Cevap 2. aylık gelirler geçerlidir. Ancak bu evrakların ilgili resmi yerden alınması gerekmektedir.

Cevap 3. gösterebilirler

Cevap 4. kurmayı düşündüğünüz tesis veya başvurmayı düşündüğünüz yatırım konusu için sorunuzda bilgi bulunmadığından cevap verilememektedir.

 

Soru: Üretim için seçilen teknolojinin, gıda üretim şartlarının karşılayıp karşılamayacağı hakkında raporun onaylanmasına daha önce sorulan bir soruda gıda mühendisleri onayı olabilir cevabını vermiştiniz. firmada çalışan gıda mühendisinin onayı geçerli olur mu?

Bahsi geçen belge yapılan değişiklik ile başvuru formundan kaldırılmıştır. Diğer değişiklikler için bakınız www.tedgem.gov.tr

 

 

Soru: Hibe desteği alan bir Proje, hibe sözleşmesinden sonra şirket ortaklarında bir değişiklik olabilir mi?

Başvuru sahibi tüzel kişilik olduğundan ilgili kanun hükümleri içinde kalmak ve il müdürlüğümüze konuyu açıklayan bir yazı ile başvurmak şartı ile olabilir.

 

Soru: TARIMA DAYALI YATIRIMLARIN DESTEKLENMESİYLE İLGİLİ OLARAK TEDGEM’İN SİTESİNDE YAYINLANAN UYGULAMA REHBERİNDE, İŞLEME VE DEPOLAMA TESİSİ PROJELERİ İÇİN İSTENEN TEKNİK GEREKLİLİK DOKÜMANLARI KALDIRILMIŞ DURUMDA. BU EVRAKLAR PROJE MÜRACAATLARINDA ARTIK İSTENMEYECEKMİ YADA DEĞİŞİKLİK YAPILIP TEKRAR YAYINLANACAKMI? LÜTFEN BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM…

 

Teknik gereklilik dokümanlarının talebinde başvuru koşullarını kolaylaştırmak için değişiklikler yapılmıştır. Diğer değişiklikler için bakınız www.tedgem.gov.tr

 

Soru: 3. etap başlatıldığında başvuru rehberinde istenen ekonomik yatırımlart için teknik dökümanlar şu anda başvuru rehberinde görülmüyor bu konuya tam bir açıklık getirimisiniz

 

Teknik gereklilik dokümanlarının talebinde başvuru koşullarını kolaylaştırmak için değişiklikler yapılmıştır. Diğer değişiklikler için bakınız www.tedgem.gov.tr

 

Soru: dosyaların 2. etapta oduğu gibi kırmızı dosya ile verimesi gereklimi

 

Başvuru dosyası renginin kırmızı olması isteği kaldırılmıştır.

 

Soru: Program kapsamında yurtdışındaki bir firmadan makine ve ekipman alımı yapmamız durumunda ödeme yapılmakta mıdır?

 

Yurt dışından makine ve ekipman alımı yapabilmeniz için, yurt dışında olan şirketin sizin ihalenize girmesi gerekir (ihale dokümanları Türkçe hazırlanmaktadır). Ödemeler YTL yapılmakta olup başka bir ülkenin para biriminde yapılmamaktadır. Ayrıca program dahilinde alacağınız makine ve ekipmanın nakliye, gümrük gibi masrafları program kapsamında değildir. Genel olarak da yabancı şirketlerin Türkiye distrubitörleri bulunmaktadır. Bunlar kanalı ile alım yapmanız avantajınızadır.

 

 

Soru: Bir çiftçimizin 6 Da.plastik örtülü serası var.Isıtmada 40-41 C jeotermal su kullanıyor. Özel İdareden jeotermal su kullanım belgesi var. 4-5 m.derinlikten dinamo ile çekilen su sera içinde plastik hortumlarda dolaştırılarak basit şekilde sera ısıtılıyor.Atık su işletme arazisi içindeki kanala veriliyor buradan tekrar toprak altına sızıyor,akışa geçmiyor.Çitci mevcut serasının üst kısmındaki yay şeklindeki boruları kaldırıp, ana direkler ve olukları bırakarak üst kısmı profil demir konstrüksiyon ve tüm örtüyü cam’a çevirmeyi ayni zamanda ısıtma sistemini modernize etmeyi planlıyor.Çiftçimiz KKYDP yararlanabilirmi ?

 

Bahsettiğiniz yatırım genel olarak bir seranın tüm yatırımları içerisindedir. Seranız alternatif enerji kullanacağı için yeni bir sera kurmanız sizin için daha avantajlı görülmektedir.

 

Soru: firmamız 1999 dan beri a.ş. olarak çerezlik ayçekirdeği eleme temizleme ve sınıflandırma faaliyeti göstermektedir. KKYDP 2007/3 kapsamında kapasite artırımı ve teknoloji yenilemesine yönelik proje hazırlıyoruz. belediyeden iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatımız var bu ruhsat yeterlimi yoksa tarım köy işleri bakanlığındanmı çlışma izini almak zorundamıyız ? zorunda isek başvuru sırasında gereklimi? çks ye kayıt olduk tek başına yeterlimi

 

Firmanız bakanlığımızın herhangi bir kayıt sistemine veya ÇKS�ye dahil olması gerekmektedir.

 

Soru: KKYDP 3.Etap uygulama rehberinde altenatif,doğal enerji kaynaklarının sürekli kullanılabilmesine yönelik DÖNÜŞTÜRME TESİSLERİ ile sera yapımı…….. cümlesindeki dönüştürme tesisleri ifadesi mesela jeotermal enerji kullanımında atık suyun reenjeksiyonunumu (reenjeksiyon ile enerjinin yenilenbilirliğinimi)?, yoksa enerjinin dönüşüm (güneş enerjinin ısı enerjisine, buhar şeklindeki jeotermal ısı enerjisinin eşanjör sistemei ile kullanılabilir ısı enerjisine ) tesislerinimi ifade etmektedir ?

 

Bahsi geçen dönüştürme tesisleri; jeotermal, rüzgar, güneşten enerji üreten ve biodizel, biogaz üreten ve bunu sera ısıtılması için kullanan dönüşüm tesislerinden bahsedilmektedir.

 

Soru: Sulanacak alanda DSİ tarafından kuyular açılmış ve sulama alanı sınırlarının belirlenmesi amacıyla Mülga Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğün�den gerekli doneler istenmiştir. DSİ �ye bu bilgiler gönderilmediğinden dolayı fizibilite raporları eksiktir. KKYDP Programına proje başvurusu yapılacağından İlgili Kaymakamlık DSİ �den konuya ait kuyu karakteristikleri ve fizibilite raporunu istemiş fakat DSİ sadece kuyu karakteristiklerini göndermiş olup fizibilite raporunun bulunmadığını belirtmiştir. Ayrıca DSİ yazısında kuyuların Defterdarlıklar tarafından taşınmazların kiralanarak proje su kaynağı olarak kullanılabileceğini belirtilmektedir. Proje için gerekli , kooperatif dosyası , SAT raporu ve diğer dökümanlar Kaymakamlıkta mevcuttur. Kuyular kooperatif sahasında açılmış, kuyu başlarında Enh, Trafo ve Pompa monte edilmiştir. Hibe Programına; Köylere Hizmet Götürme Birliğince, DSİ ve Mülga Köy Hizmetleri tarafından açılan mevcut kuyulardan tesisin servis ömrü süresi göz önüne alınarak taşınmazların kiralanması yoluyla kooperatif işletme sahası sınırlarını kapsayan toplu sistem yağmurlama proje başvurusu yapılabilir mi?

 

Su kaynağı ile ilgili kurum ve kuruluşlardan yapılacak tesisin servis ömrü dikkate alınarak taşınmazların kiralanması suretiyla kooperatifiniz işletme sahası sınırları içinde bulunan alanı kapsayan sulama sistemi projesi hazırlanarak başvuru yapabilirsiniz.

 

Soru:  KKYDP 3. etabında kapasite arttırımı projesi sunacağız. Et mamulleri işleme tesisi için diğer makine alımları yaparken birde jenaratör düşünüyoruz.(Kesintilerde üretimin aksamamsı için) acaba hibe desteği kapsamına girermi

 

Program dahilinde makine ve ekipman için başvurabilirsiniz ama jenaratör için başvuruda bulunamazsınız.

 

Soru:  imar planı dışında olup yapılan çalışma ile mevzi imar planı askıda olan ancak önceden fındık kırma tesisi yapılmış olan bir arazideki tesis içinyatırım tamalama veya ürün çeşitlendirme projesi yapılabilirmi

 

Yürürlükte bulunan tebliğ, kanun ve yönetmelikler kapsamında mevzuatta yer alan bilgiler ışığında tesisiniz için ruhsat alabiliyorsanız yatırımınız tamamlama veya ürün çeşitlendirme projesi yapabilirsiniz.

 

Soru: Basınçlı sulama sistemlerinde derinkuyu dışına bir su kaynağı kullanıldığında ( açık kanallardan veya biriktirme tesislerinden) kuyu karakteristikleri ve kuyu mülkiyeti karşılığı ne gibi evraklar koymak gerekir? Teşekküeler!

 

Açık kanal ve biriktirme tesislerinin karakteristikleri ve projelendirmeye esas bilgiler talep edilmektedir.

 

Soru: Makina techizat alımında damla sulama projelerinde su kaynağı kanal veya kanalet olduğunda sadece su tahsisi yazısı yeterlimi? O bölgenin sulama kanallarını gösteren haritasını proje ekine ilave etmemiz gerekirmi?

 

Su tahsisi yazısı ve su kaynağına ait dokümanlar proje eklenmelidir.

 

Soru: Makina ekipman alımında, Balya-silaj sisteminde balya ve silaj makinalarının ayrı ayrı alınabileceği belirtilmektedir. Ancak alınacak balya veya silaj makinasını teknik özellikleri ve hangi şartları taşıyacağı belirtilmemektedir. Streçle kaplama mecburiyeti var mı her iki makinanında, yoksa sadece basit balya veya basit silaj makinası alınabiliyormu? Ben hem balya yapacak hemde streçle kaplayacak veya hem silaj yapacak hemde streçle kaplayacak biliyorum. Bu konuyu aydınlatırsanız memnun olurum. Selam, saygı ve sevgilerimle.

 

Makinelerin teknik özellikleri konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

 

Soru: Bireysel damla sulama projelerinde(makina alımlarında)damla sulama sistemlerinin bütün unsurları ve yapılacak işler keşfe eklenir cümlesinde boru hafriyatlarıda mı keşfe konulacaktır.

 

Hayır

 

Soru: Merhaba, Benim 2 sorum olacak 1-KKYDP 3. etap UYGULAMA REHBERİ internette ilk yayınlandığında 53-54-55-56. sayfalarda Ekonomik Yatırımlarda Teknik Gereklilik Dokümanları başlığı altında ve A,B,C,D,E,F alt başlıkları altında teknik gereklilik dokümanları isteniyordu. Ancak şu anda halen yayınlanmakta olan Tedgem in internet sayfasından KKYDP 3.Etap uygulama rehberini indirdiğimizde bu bölüm yok. zaten önceki rehber 185 sayfa idi şu anki 174 sayfa. Bu durumda Teknik Gereklilik Dokümanları istenmeyecekmi . 2- Eğer istenecekse Teknik yeterlilik dokümanları hibe başvurusu yapılırken mi verilecek yoksa proje kabul edildikten sonra hibe sözleşmesi yapılırken mi verilecek.

 

Cevap 1. ilgili bölümlerde değişiklik olmuştur. www.tedgem.gov.tr adresinden değişiklikleri takip ederek proje hazırlamanız avantajınıza olur

Cevap 2. ilgili bölümlerde değişiklik olmuştur. www.tedgem.gov.tr adresinden değişiklikleri takip ederek proje hazırlamanız avantajınıza olur

 

Soru: organik bal üretimi üzerine tesis insaa etmek istiyoruz. Bu konuda proje hazirlayabilirmiyiz? Ayrıca tesis yatirim projeleri icin belirlenen limt nedir?

Bal üretimi için program kapsamında destek verilmemektedir. Ancak bal üretiminiz varsa bal paketleme tesisi kurabilirsiniz.

 

Soru: 1-9950 metrekere yere sertifikalı aşılı ceviz fidesi diktim.çdgd den yarrlana bilmem icin ne yapmam gerekir 2-damlama sulama sistemi kurmak istiyorum hibe yardımından yararlana bilirmiyim? saygılarımla

 

Cevap 1. DGD�den faydalanmak için bulunduğunuz ildeki il müdürlüğümüze müracaat etmeniz gerekmektedir.

Cevap 2. evet

 

Soru: mehaba, bizim 16 da tarlamız var. Ancak tarla bana ve iki kardeşime babamızdan miras kaldı. Bizlerde daha fazla küçültme olmaması için paylaşım yapmadık. bu tarlada ben ve bir kardeşim birlikte adi ortaklık olarak sera kurmak istiyoruz. üçüncü kardeşimde başka biriyle yine aynı tarlaya kendi hissesine sera kurmak istiyor. Acaba kardeşler olarak, kendi hisselerimize ayrı ayrı olarak seralarımızı kurmak üzere KKYP’ye başvurabilir miyiz? teşekkürler

 

Veraset intikali yapılmayan araziler ve tarlalar için başvuruda bulunamazsınız.

 

Soru: Karaman’da süt inekçiliği yapmak istiyoruz.Bu konuda hibeden yararlanabilir miyiz?

 

Süt üretimi için program kapsamında herhangi bir destek bulunmamaktadır. Ayrıca Karaman ili Köy Bazlı Katılmcı Yatırım Programı kapsamında yer alan bir ildir. Başvurularınızı bu programa yapmalısınız.

 

Soru: İyi günler.Damla sulama sisteminde bilgisayarlı sistem kurmak isteniyor bilgisayar kısmı da hibe desteği içine alınabilirmi

 

Hayır

 

Soru: hibe başvuru ekleri ek 6 madde 8 İlgili yürürlükteki mevzuat hükümleri uyarınca yatırım öncesi alınması gerekli izin, ruhsat vb. belgelerden kasedilen nedir detaylı açıklarsanız memnun olurum teşşekkür ederim

 

Yatırımınızla ilgili yürürlükte bulunan mevzuat çerçevesinde yatırım öncesi alınması gereken belgeler; çevre etki değerlendirme raporu, inşaat ruhsatı vb. izinlerdir. Başvurunuz esnasında bu izinleriniz için başvurmuş olmanız ve başvurunuz ile resmi yazıları hibe başvurusu ekinde sunmanız da yeterlidir.

 

Bulunduğum bölge örtü altı sebze ve meyve yetiştirilen konumu itibari ile tarımsal sulama sistemlerinden  damlama sulama projelerine devlet desteği hakkında bilgi edinmek istiyorum. İlginize teşekkür ederim.

 

www.tedgem.gov.tr adresinden Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı III. Etap makine ve ekipman desteği bölümüne bakınız.

 

 

Tarımsal sulamada devlet tarafından çiftçiye belirli miktar hibe desteği sağlandığı yolunda bazı haberler ve duyumlar aldık.böyle bir bilginin doğruluğunu varsa ne gibi şartlarla ve nerelere başvuruda bulunabileceğimi öğrenmek istiyorum.Ayrıca arazime yağmurlama sulama sistemi yaptımak istiyorum bundan faydalanmam mümkünmü .

 

www.tedgem.gov.tr adresinden Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı III. Etap makine ve ekipman desteği bölümüne bakınız.

 

 

teşkilatlanma ve destekleme genel müdürlüğünce hazırlanmış olan

1-5 ton/gün mandıra tesisi

2-500 ton /yıl mercimek depolama ve işletme tesisi tip projelerini bakanlıktan temin etmek istiyoruz.ne şekilde, nereye başvurulacak ayrıca  yukarıda belirtiğim adrese göndermeniz mümkünmü

Saygılarımla arz ederim

 

Program kapsamında hazırlanması istenen projeler proje sahibi tarafından hazırlanması gerekmektedir. bu program kapsamında hiçbir yatırımcıya gerek il müdürlüğümüz gerekse de genel müdürlüğümüz tip proje vermemektedir.

 

 

MERHABA BEN BURSA DAN YAZIYORUM.BENİM SİZE SORUM KIRSAL KALKINMA DESTEĞİ ADINA OLACAKTIR.BEN HAYVANCILIK ADINA ÜRETİM VE İŞLETME AÇMAK İSTİYORUM.BU PROJEDEN YARARLANAMA BİLMEM İÇİN GEREKLİ BİLGİNİZE İHTİYACIM VARDIR.BU YÖNDE İLK ÖNCE NEREYE BAŞVURU YAPMAM GEREKİYOR.TŞK..

 

Bulunduğunuz ildeki teknik destek ekibi ile irtibata geçebilirisiniz aynı zamanda www.tedgem.gov.tr adresinden Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı III. Etap dokümanlarını alarak bilgi edinebilirsiniz.

 

 

50 büyük baş hayvan ile süt inekçiliği yapmak istiyorum. kuracağım tesis içerisinde yoğurt üretim fabrikasıda bulunacaktır. bununlar ilgili olarak kredi oranlarını , geri ödeme şartlarını ve ne kadar kredi alabileceğimi öğrenmek istiyorum. Arz ederim.

 

Program tarımsal üretime değil ürettiğiniz ürünlerin işleme, paketleme, ambalajlama ve depolaması için destek sağlamaktadır. Program hibe vermekte kredi vermemektedir. Uygun bulunan projelere sağlanan hibe için herhangi bir geri ödeme koşulu yoktur.

 

KKYDP 3. etapta başvuru formu kaç nüsha hazırlanacaktır ve dosyanın rengi nasıl olacaktır. Önceki dönemlerde 1 asıl 2 yedek toplam 3 adet hazırlanan dosya neden bu dönem tek dosyaya indirildi. Teşekkür ederim.

 

Dosya rengi konusunda bir kısıtlama yoktur. Başvuru formu tek nüsha olarak il müdürlüğüne verilecektir.

 

 

su arrıtım ve paketleme tesisi kurabilmek için  gereken teşvik kredileri belge ve müracat adreslerinin bildirilmesini arz ederim

 

su bir tarımsal ürün olmadığı için arıtma ve paketleme tesisi kurmak için başvurmanız uygun değildir.

 

 

kırsal kalkınma hibe programından yararlanmak için şahıs adına kurulmuş olan şahıs firmamızı adi ortaklık ile şirket haline getirmeyi istiyoruz.kapasitemizi artırmak için şirket başvurularından yararlanırken bizden talep edilen evraklardan biri olan bakanlığın kayıt sistemine kayıt olma şartı doğrultusunda daha önce gıda sicili ve üretim izni şahıs firması adına alınmıştı.ancak adi ortaklığa geçtikten sonra önceden alınmış bu belgelerin yeniden yenilenmesi ve adi ortaklık için tekrar düzenlenmesi mi gerekli? çünkü bu  gerekli ise bizim hibe başvurusuna tüm bu değişikliler yetişmeyecektir.

 

Başvuru sahibi tüzel kişiliğin bakanlık kayıt sistemlerinden birine veya ÇKS�ye dahil olması gerekmektedir. Adi ortaklık için adi ortaklığı kuran şahısların ÇKS�ye kayıtlı olması yetrlidir.

 

kırsal kalkınma projesi kapsamında mevcut hibe programından yararlanmak istiyoruz.ancak firmamıza ait arazide lisanslı depocluk yapmak için kurmak istediğimiz yatay ve dikey depolardan oluşacak tesis sadece yem depolama tesisi olarak kullanılacaktır.hibe programından yararlanabilmek içn tüzel kişilik olarak bu tip yatırım konusu ile başvuru sunabilirmiyiz.

 

Evet tüzel kişilik olarak başvurabilirsiniz.

 

Kırsal Kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programında kapsamında yapmakta olduğumuz yılın Kasım ve Aralık aylarında sezonluk çalışan zeytin yağı imalathanesinin tanımının yapılması böyle bir tesisin tarımsal amaçlı tesis kapsamında mı veya entegre tesis olarak mı sayılacağı bilgisinin tarafıma verilmesi için gereğini arz ediyorum.

 

Kontine tesisi için başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca tesisiniz varsa şişeleme ve depolama içinde başvurabilirsiniz

 

Bir projem gereğince (3000 kapasiteli hayvan çitfliği-kapalı alan) giresun ili piraziz ilçesi yayla mevkiinde hayvan barındırma mandırası için teşvik kredisi kullanmak istiyorum. Bununla alakalı bilgilendirmenizi arz ederim.

 

Barınak veya hayvanlarınıza bu program kapsamında bir destek bulunmamaktadır. Üretmekte olduğunuz sütün depolanması, işlenmesi gibi konularda başvuru yapmanız uygundur. Ayrıca program kredi değil hibe desteği sağlamaktadır.

 

tarım ürünlerinin paketlenmesi ile ilgili yatırımlarının desteklenmesi trt de destek verildiği söylendi bu destek hangi illerde ve nezaman başvuru yapılacak

 

www.tedgem.gov.tr adresinden Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı III. Etap dokümanlarından gerek duyduğunuz bilgileri alabilirsiniz.

 

sulama sistemleriyle ilgili bakanlığımızın her hangi bir desteklemesi varmıdır. varsa ilgili dökümanlar

 

www.tedgem.gov.tr adresinden Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı III. Etap dokümanlarından gerek duyduğunuz bilgileri alabilirsiniz.

 

Kırsal alanda yapılan sanayi yatırımlarına( örneğin pamuk ipliğinden gazlı bez imalatı)her hangibi teşvik söz konusumu ve bu tesfiki almak için neler yapmak gerekli.Bu konuda Bilgilendirebilirmisiniz

 

www.tedgem.gov.tr adresinden Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı III. Etap dokümanlarından gerek duyduğunuz bilgileri alabilirsiniz. Pamuk ipliğinden gazlı bez imalatı program kapsamında değildir.

 

BU BAŞVURU AB SÜRECİNDE TARIMSAL KALKINMA PROJELERİ İLE ALAKALI OLARAK UYGUN PROJE ÖRNEKLERİ VE ÖRNEK MATERYALLERİ TALEBİ HAKKINDA OLACAKTIR.

 

AMASYA İLİNİN TAŞOVA İLÇESİNİN BELEVİ KASABASI İLE ALAKALI OLARAK, ÖNCEKİ NÜFUS SAYIMINA GÖRE NÜFUSU 2489 OLAN KASABA, TÜTÜN VE ŞEKER PANCARINA GETİRİLEN KOTALARDAN DOLAYI TARIMSAL ÜRETİM NOKTASINDA KISITLAMALARLA KARŞI KARŞIYA KALMIŞTIR. BU DURUMUN BİR SONUCU OLARAK NÜFUSTA SÜREKLİ BİR AZALMA MEYDANA GELMİŞ VE NÜFUS 800 CİVARINA GERİLEMİŞTİR. 7000 İLE 8000 DÖNÜM CİVARINDA BİR ARAZİYE SAHİP OLAN KASABA, HER TÜRLÜ EKİME MÜSAİT BİR YAPI ARZ ETMEKTEDİR. MEVCUT NÜFUSUN DAHA DA DÜŞMEMESİ İÇİN TARIMSAL OLARAK BİR KALKINMA PROJESİNE İHTİYACIMIZ VARDIR. TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI�NIN FİNANSMAN DESTEĞİ VERDİĞİ, KASABAMIZIN ARAZİ VE NÜFUSUNA UYGUN PROJE ÖRNEKLERİ TALEP EDİYORUZ. AYRICA SU KAYNAKLARININ KISITLI OLMASINDAN KAYNAKLANAN SULAMA SIKINTILARIMIZ DA MEVCUTTUR. BU SIKINTININ GİDERİLMESİNE YÖNELİK DAMLAMA USULÜ SULAMA SİSTEMİNİ KULLANMAK İSTİYORUZ. İLGİLİ KONULARLA ALAKALI OLARAK SİZDEN PROJE ÖRNEKLERİ VE ÖRNEKLERLE ALAKALI MATERYALLER TALEP EDİYORUZ. PROJE KONUSUNDA EĞİTİM ALMAM HASEBİYLE BU KONUYLA YEREL YÖNETİM ADINA BAŞVURU YAPIYORUM.

 

Program dahilinde bu tip talepleriniz karşılanmamaktadır.

 

Soru:Merhabalar Van İli Özalp İlçesine bağlı Dönerdere Köyü Tarımsal Kalkınma

Kooperatif yönetim kurulu yetkili üyesiyim KKYDP kapsamı çerçevesinde bir

proje uygulamak isityoruz.

Bunu için;

1-Yapacağımız projenin konusu Un değirmeni ve bulgur üretimi, 2-Pastörize süt ve ayran tesisi projeleridir. 3-Kooperatifimiz 75 ortaklıdır. 4-Bu proje başvurusu için gerekli belgeler,başvuru yerleri,hibe kapsamında

ki projeler

5-Planladığımız proje hibe kapsamındamı,projelerle ilgili internetten

ulaşabileceğimiz belgeler ve yapabileceğimiz projeler listesi  internet

adresi ve fakslarla ilgili bilgileri ve proje ile ilgili özet bilgi

göndermenizi arz ederim.

 

Tarımsal kalkınma kooperatifiniz onaylı tüzüğünde bu tür tesislerin kurulması için yetkiniz varsa;

1. cevap buğday almak ve buğday işlemek şartıyla un değirmeni ve bulgur imalatı yapabilirsiniz,

2. cevap ham süt almak şartıyla pastörize süt ve ayran tesisi kurabilirsiniz

3.cevap  www.tedgem.gov.tr adresinden Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı III. Etap dokümanlarından gerek duyduğunuz bilgileri alabilirsiniz. Program dahilinde hazır proje talepleriniz karşılanmamaktadır

 

 

Soru:KKYDPÇ Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi kapsamında arazime

otomatik sulama sistemi yaptırmak istiyorum. Arzimin içersinde doğal kaynak

suyu bulunmaktadır. Bu suyun kullanımı için herhangi bir kurumdan zin almam

gerekiyor mu?

 

Cevap: evet

  

Soru: yahyalı ılcesı ılyaslı koyunde tarla komsularımla beraber kullandıgım bı sondajım var ama ruhsatlı degıl. toplam 100-150 dekar tarla var bu ruhsatsız sondayı su kaynagı gostererek damlama sıstemı kursak destek alabılırmıyız. cevabınızı beklıyorum. Saygılarımla zir.müh. Mustafa SARIOĞLU

 

Cevap Hayır kuyu kullanma izin belgesi gerekmektedir. Kuyu kullanma izin belgesine sahip kişiler başvurabilir.

 

Soru: makina ekipman alımı kapsamında basıçlı sulama projelerinde ; 1-pompaya, dalgıç pompanın boru ve kablosu dahilmidir? 2-planlama haritasında ölçüler ve bazı sembol ve rakamlar elle yazılabilirmi? 3-önceden yapılan toprak tahillerinde parsel numarası yazılmadığı için, tahlil raporunda parsel numarası mutlaka olmalımıdır? 4- Derin kuyular ruhsatlandırılırken su analizi yapılıp sulamaya uygun ise ruhsat verilmektedir. proje dosyasına su analiz raporunun konması şartmıdır. 5- proje il müdürlüğüne teslim edilirken noterden imza sürküsü olması gerekiyormu?

 

Cevap1:evet

Cevap2: Hayır

Cevap3: evet

Cevap4: izin belgenizde sulama suyu kalitesi mevcut ise gerek yoktur.

Cevap 5: projenizi il müdürlüğüne teslim ederken noter tastiğine ihtiyaç duyulmamaktadır.

 

Soru: Merhabalar, Sulama desteği ile ilgili bilgi almak istiyorum. yağmurlama sulama sistemi kurmak istediğimiz bir tarlamız var. yonca ekili bize maliyeti ne olur. ne kadar destek alabiliriz.

 

Başvuru için www.tedgem.gov.tr adresinden Kırsal Kalkınma yatırımlarının Desteklenmesi Programı Makine ve Ekipman Destekleri bölümünü incelemeniz gerekmektedir.

 

Soru: hali hazırda muhtar satış senetleri ile kendi adımıza satın aldığımız arazileri , daha sonra kendi ortağı olduğumuz ihracatçı firmaya noterden kiralayarak firma vasıtası ile işlemekteyiz. bu arazilere KKYP kapsamında firma olarak basınçlı sulama sistemi desteklemesinden yararlanabilirmiyiz. Eğer firma olarak yararlanamazsak bu arazilere kişisel olarak müracaat etmemiz mümkünmüdür.

 

Bakanlığımızın herhangi bir kayıt sistemi veya ÇKS�ye tüzel kişilik olmak şartı ile başvuruda bulunabilirsiniz

 

Soru: adıma kayıtlı arazi ile komşu arazi sınırı üzerinde komşumun parselinde kalan ve ortak olarak kullandığımız kuyudan su alarak basınçlı sulama sistemi için müracaat edebilirmiyim , eğer müracaat edebilirsem kuyu için komşumla aramızda nasıl bir sözleşme yapmam gerekmektedir.

 

Hayır kuyu kullanma izin belgeniz var ise başvuruda bulunabilirsiniz

 

Soru: merhabalar ben elibollar tarım makinaları’ndan proje koordinatörü resul sündük kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programındaki makina ekipman alımlarına ilişkin uygulama rehberindeki, ‘balyalama makinas’ı dikdörtgen prizma şeklinde balya makinalarını da içeriyormu? şimdiden teşekkür ederim.

 

Evet her türlü balyalama ve slaj makinesini program kapsamındadır.

 

Soru: Merhaba, Gaziantepte şu an faaliyette olan bir un fabrikasına BUGDAY silosu yaptırmayı düşünüyoruz. Bu desteklemeden yararlanabilirmiyiz.

 

evet

 

Soru: ben.şuanda nereye baş vuracagımı tam bilemiyorum,yagmurlama sulama yaparak bugday suluamak istiyorum destekleme den faydalanmak için hibeli olan kısmından,mazeme tesisata baş vurdum.destekleme ve bitiş zamanını da bilmiyorum,bu konuda bilgiye ihtiyacım var,mahmut ulutaş

 

Başvuru için www.tedgem.gov.tr adresinden Kırsal Kalkınma yatırımlarının Desteklenmesi Programı Makine ve Ekipman Destekleri bölümünü incelemeniz gerekmektedir. ayrıca her ilde teknik destek ekipleri bulunmaktadır. Bu birimlere müracaat ederek de bilgi alabilirsiniz.

 

Soru: kiraladığımız tarlaya bireysel damlama sulama sistemiuygulayabilirmiyiz bunun için ne gereklidir? teşekürler.

 

% yıllık kira sözleşmeniz varsa başvurabilirsiniz. www.tedgem.gov.tr adresinden Kırsal Kalkınma yatırımlarının Desteklenmesi Programı Makine ve Ekipman Destekleri bölümünü incelemeniz gerekmektedir. ayrıca her ilde teknik destek ekipleri bulunmaktadır. Bu birimlere müracaat ederek de bilgi alabilirsiniz.

 

Soru: 1- Ticaret borsaları ekonomik yatırıma başvurabilirmi? 2-Ziraat odaları ekonomik yatrıma başvurabilirmi? 3-Yufka üretme tesisi ekonomik yatırım konularıuna girermi?

 

Cevap 1. hayır

Cevap 2. hayır

Cevap 3. buğday alıp sun üretip daha sonra yufka üretecekseniz uygundur.

 

Soru:  köy bazlı kıırsal kalkınma yatırımları destekleme projesi kapsamında uygulanan Burdur iğdeli de uygulanan toplu süt sağım ve soğutma projesi kırsal ilimizde uygulanan kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi kapsamında hibe kapsamında değerlendirilebilir mi özellikleköyün tüm sığırlarının sağılabildiği toplulaştırma sabit süt sağım ünitesi ve soğutması maliyet azaltıcı unsur olarak ve hijyen oluşması amacı ile yapacağımız projeye esas olabilir bununla birlikte entegre süt pastörize hattı da uyumlu halde yapılacaktır

 

Burdur ilinin dahil olduğu Köy Bazlı Katılımcı Yatırım Programı henüz teklife çağrısı başlamamıştır. Program açıldığında toplu süt sağım ve soğutma projesi ile başvurabilirsiniz.

 

 Soru:  SAYIN YETKİLİLER Aşağıda soracağım sorulara cevap verirseniz sevinirin 1.) Projemle ilgili makinelerin bir kısmını uzak doğudan alabilirmiyim.? 2.) Yapacağım işle ilgili bir takım makinelerinde özel imalat gerekmekte dir bu konuda ne yapmalıyım.? 3.) Projemi yapacağım binanın ruhsatı yok ve yarım bırakmıştım buraya yeni ruhsat alarak mı yoksa tadilat projesiyle birlikte ruhsat lan dırmam gerekiyor. 4.)  Mısır ve çeltik kurutma makineleri genelde tekerlekli (seyyar ) bunları sabit duruma getirerek projedeki makine ihtiyacımda kullansam olurmu. 5.) Ekonomik yatırımlarda (şirket için) istenen belgelerden Yatırımcı tarafından planlanan tesisin kapasite ve üretimi için seçilen teknoloji hakkında rapor. u nerden alabilirim? 6:) Ekonomik yatırımlarda (şirket için) istenen belgelerden Üretim için seçilen teknolojinin, gıda üretim şartlarının karşılayıp karşılamayacağı hakkında rapor.u nerden alabilirim? saygılarımla.

 

Cevap 1. makinelerinizin ihale şartları Türkçe olarak hazırlanacak ve ödemeler YTL olarak yapılacaktır. Genelde bu tip makine satan şirketlerin Türkiye sorumluları veya distribitörleri bulunmaktadır. Makinenize garanti veren şirketin yurt dışında olması durumunda size verilecek teknik destek zorluğu gibi genel koşulları düşünerek tercihinizi yapmanız avantajınıza olacaktır.

Cevap 2. projenizin ne olduğu ve konusu hakkında bilgi vermediğiniz veya ne tip bir özle imalat yaptırmayı düşündüğünüz sorunuzda yer almamaktadır. Bu yüzden cevap verilmemiştir.

Cevap 3. ruhsatı olmayan yapılar için başvuruda bulunamazsınız.

Cevap 4. genelde mısır ve çeltik kurutma makineleri tekerlekli olabilir.ancak program çerçevesinde bahsi geçen tesisler sabit tesislerdir. Tekerlekli tesisler dışında var olan sabit tesisleri kurmanız gerekmektedir.

Cevap 5. bu ek kaldırılmıştır. Ancak bu ekle ilgili bilgiler proje fizibilitenizde yer almaktadır.

Cevap 6. bu ek kaldırılmıştır. Ancak kurmayı düşündüğünüz tesis üretim yapabilmek için gerekli bakanlık birimler izin alacağı düşünüldüğünde bu izini alabilecek bir teknoloji seçmeniz doğru olur.

 

 

Soru: Balyalama ve Silaj makinası talep eden şirketin traktörü yok traktörün şirket üzerine olması gereklimi olmaması durumunda traktör kiralasa olurmu.

Evet başvurabilirsiniz.

 

 

Soru: Basınçlı sulama sisitemlerinde bulunan açıklamalarda; · Su kaynağı olmayan veya sulama şebekesi içerisinde yer almayan arazilere hibe desteği verilmez. denilmektedir. burada sulama şebekesinden kasıt nedir. teşekkür ederim

 

Sulama şebekesinden kasıt; projeli, sulama sistemi yapmaya kanunen hakkı olan kurumlar (DSİ, munga Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü vb), tarafından önceki yıllarda yapılmış olan sulama şebekelerinden bahsedilmektedir.

 

Soru: zeytinyağı üretim tesisi kurmak için KKYDP kapsamında proje hazırlayacağım.aynı tesisde aynı projede zeytin prinasından odun yapmak içinde inşaat ve makina alımı da destekleme kapsamına girermi?

 

Hayır.

 

Soru: BÜYÜK BAŞ HAYVANCILIK TESİSİNİN BİRİ GÜBRE ÇUKURU YAPMAK İSTİYOR. BU ALANDA DEĞERLENDİRİLİRMİ.

 

Hayır.

 

Soru: binalarım var 3600 m2 4 kumes, bilgisayarlı otomatik kontrollu tavuk ekipmanları kurmak istiyorum. Bu teşvikten yararlanabilirmiyim. H.Soysal

 

Hayır.

 

Soru:  Aşağıda adı geçen raporları nereye hazırlatacağız? Çok kısa raporlar yeterli midir? 1.İş kalemleri bazında idari ( Mal alımlarında teklif mektubu, Küçük inşaat işleri alımlarında Teklif hazırlama şartnamesi)ve teknik şartnameler, görev tanımları ve sözleşmeler. 2-İş kalemleri bazında iş programları 3-Yatırımcı tarafından planlanan tesisin kapasite ve üretimi için seçilen teknoloji hakkında rapor. 4-Alınması planlanan makine ile yapılması planlanan binanın uyumu hakkında düzenlenecek rapor. 5-Üretim için seçilen teknolojinin, gıda üretim şartlarının karşılayıp karşılamayacağı hakkında rapor.

 

Cevap 1. sorduğunuz dokümanların taslak halleri www.tedgem.gov.tr adresinde program için ayrılan bölümde yer alan satın alma kitabında bulunmaktadır.

Cevap 2. sorduğunuz dokümanların taslak halleri www.tedgem.gov.tr adresinde program için ayrılan bölümde yer alan satın alma kitabında bulunmaktadır.

Cevap 3. bu ek kaldırılmıştır.

Cevap 4.bu ek kaldırlmıştır.

Cevap 5. bu ek kaldırılmıştır. Ancak kurmayı düşündüğünüz tesis üretim yapabilmek için gerekli bakanlık birimler izin alacağı düşünüldüğünde bu izini alabilecek bir teknoloji seçmeniz doğru olur.

 

Soru: 1-Tuvalet, lavabo, personel soyunma ve giyinme bölümü ve duş idari alan içinde mi kabul edilecek. 2- Bir şirket farklı illerde aynı tarınsal ürünün değerlendirilmesi konusunda yatırım yapabilirmi. 3-Meyve ve sebzelerin depolanması için soğutma ünitesi olmayan sadece inşaat yatırımı olan depo yapımı hibe kapsamında değerlendirilirmi.

 

Cevap 1. evet

Cevap 2. evet

Cevap 3. yeni tesisleri için bütçeniz içinde mal (makine ve ekipman) ve inşaat işi için kalemlerin var olması gerekmektedir.

 

Soru: BİR ÇİFTÇİ OLARAK NASIL BİR PROJEDEN YARARLANABİLİRİM

 

www.tedgem.gov.tr adresinden program ile ilgili bilgilerini alabilirsiniz. Ayrıca ilinizde il müdürlüğümüz bünyesinde çalışan teknik destek ekiplerinden bilgi alabilirsiniz

 

Soru: Kırmızı Et ve Et Ürünleri işleyen,üreten ve üretim sonrası depolanması ve paketlenmesi konularında hali hazırda faaliyet gösteren firmamızın ;aynı faaliyet doğrultusunda inşaatı bitmek üzere olan yeni yerimizde Kırsal Kalkınma Yatırım Destekleme Programı Kapsamında: yeni makina ve ekipmanların alımları için hibe desteğinden faydalanabilirmiyiz?

 

Yeni ekipman ve makine alımından ne almak istediğiniz anlaşılmadığından cevap verilmemiştir.

 

Soru: Et ürünleri depolama ve satışını yapan bir firmam var.Program kapsamında soğukhava üniteli taşıma aracına baş vurabilirmiyim

İşleme tesisiniz olmadığından soğuk hava üniteli araç alımına başvuramazsınız.

 

Soru: İnternet ortamında iki farklı uygulama rehberi var masa üstündeki uygulama rehberinde ilk yayınlandığı zaman istenilen ek belgelerin bir kısmı kaldırılmış (ekonomik Yatırımlar için) son yayıyınlananla yan sütunda proje ile ilgili yapılan açıklamalarda farklı mesala tarımsal borç la ilgili belge isteniyormu

 

Başvuru formu içinde yer alması gereken dokümanlar başvuru şartlarını kolaylaştırmak bazıları çıkarılmıştır. En güncel tarihli açıklamayı takip etmeniz doğru olur.

 

Soru: KKYDP Programına başvuran şirket ve kooperatifler bütçelerini KDV hariç fiyatlarla mı oluşturacaklardır?

 

KDV iadesi alan başvuru sahipleri projelerini KDV�siz hazırlamaları gerekir. KDV iadesi almayan başvuru sahipleri ise KDV dahil proje hazırlamaları gerekir. Bu durum kimi şirket veya kooperatifler için değişiklik göstermektedir.

 

Soru: İlimizdeki bir şirket kavun, karpuz, kabak vs sebze tohumları üretmektedir.Bu tohumların kurutulup paketlenmesi için ve muhafazası için ( soğuk hava deposu) başvuruda bulunmak istiyor.Hibe desteğinden faydalanabilirmi?

 

Kurutma ve depolama tesisini tek bir proje olarak sunmanız şartı ile uygundur.

 

Soru: Tarımsal projelerde %50 hibe %50 ayni katkı proje sahibi tarafındanmı karışlanıyor kredi şeklindemi veriliyor geri ödemesi hangi şartlarda oluyor ayni katkı katkıyı hem inş.hemde mal alımındamı proje sahibinden yapım ve alımlarda hemenmi isteniyor yoksa tesis bittikten sonramı isteniyor isteniyorsa hangi şartlarda isteniyor .İlginize şimdiden teşekkür ederim

 

Projelerde başvuru üst limiti içinde kalmak kaydıyla hibeye esas proje tutarının %50�si program tarafından hibe şeklinde sağlanır. Yapılacak tüm alımlar hibe sözleşmesi imzalandıktan sonra yapılması gerekmektedir. bu alımlar için ödeme yapılır. Daha önce yapılan alımlar için ödeme yapılmaz.

 

Soru: faal bir mısır kurutma tesisi enerji kaynağı olarak LPG kullanırken ,enerji kaynağının doğalgaza dönüştürülmesi teknoloji yenileme kapsamında KKYP hibelerinden yararlanabilirmi?

 

Uygun değildir.

 

Soru: Mevcut arazinin kira olması durumunda, en az kaç yıl olmalıdır. Bununla ilgili tebliğde bir bilgi göremedim. Çalışmlarınızda başarılar diler saygılar sunarım…

 

En az 5 yıllık kira sözleşmesi yapmanız uygun olur

 

Soru: bursada damla sulama tesisi için başvurmak istiyorum. gerekli dokümanlar arasında sayılan krokiden kasıt nedir? zira tarım il müdürlüğünden otocad’le çizilmiş proje istendi. tarla içi tesisatı gösteren başka bir şekilde hazırlanmış kroki olmaz mı? onaylanması gerekir mi?

 

Projelendirme için gerekli bilgileri içeren ölçekli kroki hazırlanmalıdır.

 

Soru: kırıkkale ili hasanoğlan ilçesinde bir yem fabrikamız var ve 1994 ten beri işletilmiyor.tekrar işletmeyi istiyoruz.acaba makina ekipmanları yenilemek için programınızdan yararlanabilirmiyiz?teşekkürler

 

Evet başvurabilirsiniz.

 

Soru: Sayın yetkili; Makina Ekipman Alımı Programı, Basınçlı sulama sistemleri bileşeni için; 1- Başvuru rehberinde tarla içi sulama sistemlerinin hibe kapsamında olduğunu, tarlaya kadar olan ana hat borusunun hibe kapsamında olmadığını biliyoruz. Ancak çiftçinin arazisinden uzakta olan başka bir arazisindeki bir kuyudan su almak için kullanacağı pompayı, basma hattını maliyetini işin bütçesine dahil etmeden ( ki pompa hesabını, bu borunun yük kayıplarını ve tarla kuyu arası kod farkını dikkate alarak yapmak zorundayız ) hibe kapsamına dahil edebilirmiyiz? 2- Bazı sondaj kuyuları tarla sulaması için yeterli verim ve su kapasitesine sahipken kullanma ruhsatı ” kullanım suyu” için alınmış ve çok küçük debilerde kullanım izni verilmiş. Bu durumda biz hangi debiye göre projelendireceğiz, Kuyunun ruhsatında belirtilen gerçek kapasitesine göremi, Kullanma ruhsatında izin verilen debiye göremi? Desteğiniz için teşekkür ederim.

 

Cevap 1. hayır

Cevap 2. kullanma ruhsatında izin verilen debiye göre proje hazırlanmalıdır

 

Soru: 1-Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programının 3. etap son başvuru tarihi nedir? 2- Malatya ili proje kapsamındamıdır?

 

Malatya ili Köy Bazlı Katılımcı Yatırım Programı Kapsamında yer almaktadır. Bu program henüz teklife çağrıyı açmamıştır.

 

Soru: Sadece süt sağım ünitesi için proje hazırlanabilir mi?

evet

 

Soru: Sadece balya makinası veya sadece tek sıralı mısır silaj makinasına başvuru yapılabilirmi?

evet

 

Soru: merhabalar kolay gelsin benim sorum soğuk hava tesisatlı araçlarlarla ilgili araç sayısı 1 adetle sınırlımı yoksa 100.000.ytl içersine birkaç araç alımı yapılabiliniyormu

 

Her tüzel kişilik için bir adet verilmesi planlanmaktadır.

 

Soru: Kontrol Birimi ile ana borudan manifolda ve laterallere geçiş elemanlarını ve özelliklerini gösteren döşeme planları hazırlamak için sistemde kurulacak tüm unsurları ve yapılacak işleri kapsayan proje metrajı malzeme birim fiyatlarını neye göre hesaplayacağız. birim fiyatları firmalardanmı öğreneceğiz. Şimdiden teşekürler, kolay gelsin

Birim fiyatlarınızı bu işi yapan firmalar ile görüşerek almanız gerekmektedir. Birden fazla firma ile görüşerek karar vermeniz sizin için daha doğru tercih yapmanıza yardımcı olacaktır.

 

Soru: Elektrik enerjisi kullanılarak ısıtılacak sera projesi hazırlanabilirmi?

 

hayır

 

Soru: *kkydp III. etap tarıma dayalı yatırımlar için kapasite raporundan kastedilen mevcut tesisin raporu mu yoksa hem mevcut tesisin hem de yapılacak yatırımın ön kapasite raporu olması gerekiyor mu başvuruda? * bir de şirket var fakat bir tesisi yoksa yeni yapılacak yatırım için kapasite raporu hususu nasıl olacak?

 

Kapasite raporu başvuru formu eki olmaktan çıkarılmıştır. Projeniz ile sunmanıza gerek yoktur

 

Soru: 1-Makine Ekipman alımlarında(2007/4) proje başvurularını değerlendirirken kullanacağmız standart bir rapor örneği Bakanlığımızca yayınlanmayacakmı? 2-Makine Ekipman alımlarının (2007/4) uygulama rehberinde (başvuru formları) 3. keredir değişiklik yapılıyor ve biz tesadüfen öğreniyoruz. Bu formlarda kullanılan sarı renklerin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyoruz? 3- Yine 2007/3 sayılı tebliğin uygulama rehberinde de değişiklik yapılarak ekonomik yatırımlara ait teknik gereklilik dökümanları kaldırılmıştır. Bu teknik gereklilik dökümanlarının hiç istenmeyeceği anlamına mı geliyor? Sorularımızın acil olarak cevaplanmasını arz ediyorum. Saygılarımla…

 

Cevap1. evet.

Cevap2. başvuru formunda kolaylaştırmalar yapılmıştır. www.tedgem.gov.tr adresin sıkça takip etmeniz bu tip değişiklikleri daha hızlı bulmanızı sağlar.

Cevap 3. www.tedgem.gov.tr adresinde başvuru formu içinde talep edilmeyen dokümanların başvuru formunda sunulmasına gerek yoktur.

 

Soru: Makine-ekipman rehberinin “başvuruların değerlendirilmesi” başlığında belirtilen alınacak malın teknik özelliklerinin ve maliyetinin piyasa fiyatlarına uygunluğunun il müdürlüğünce incelenebilmesi için bu bilgilerin nerden sağlanacağı konusunda bilgi verilmesini arz ederim.

 

Başvuru formlarının değerlendirilmesi ile ilgili dokümanlar değerlendrime öncesi il müdürlüklerimize dağıtılacaktır.

 

Soru: Yatırımcının, başvuru esnasında Makine-Ekipman Hibe başvuru formuna alacağı mala ait teknik özelliklerini eklemesi gerekirmi?

 

Başvuru ekinde yaptığınız piyasa araştırması sunmanız gerekmektedir.

 

Soru: don önleyici olarak ithal edilen dev vantilatörler in alımı yeni işlemesiz tarım makinaları olarak hibe desteği kapsamında değerlendirilebilirmi

 

hayır

 


Soru: makina projelerinde sadece balya makinası ve tek başına silaj makinasına başvurulabiliyor mu?

 

evet

 

Soru: Atıl durumdaki mevcut tesisimi (Un Fabrikası) ve istihdam yaratılması için hangi birime müraacaat edilmesi gerektiği ve koşullarının ne olduğunu açıklayabilirmisiniz?

www.tedgem.gov.tr adresinden Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı bölümünden ihtiyaç duyduğunuz bilgilere ulaşabilirsiniz ayrıca her ilde bulunan il teknik destek ekiplerimiz ile de görüşme şansınız vardır.

 

Soru:  YAVUZLU BELDESİ : KİLİSE 15km. UZAKLIKTA DOĞUSUNDA BİR BELDEDİR. BELDEMİZ ARAZİLERİNİN SINIRLARI(TAHIMLARI) GENELDE % 70 TAŞ YIĞINLARI İLE KESİŞMİŞ GENİŞLİKLERİ YAKLAŞIKEN AZ 2m. dir BELDEMİZDE YAZ MEVSİMİNDE ANIZ YANGINLARINA RASLANMAKTADIR. BEN HEM BU ANIZ YANGINLARININ ÖNÜNE GEÇİLMESİ HEMDE KÜRESEL ISINMAYA KARŞI AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI YAPMAK AYRICA BU KULLANILMAYAN ARAZİ TAHIMLARI(SINIRLARININ ) İÇERİSİNE VE KENARLARINA FİDAN DİKMEK, VATANDAŞA BİR GELİR KAYNAĞI SAĞLAMAK VE DOĞAMIZI DAHA TEMİZ YAŞANIR BİR BELDE DURUMUNA GETİRMEK ÜZERE FİDE YETİŞTİRCİLİĞİ ( AĞAÇ ) YETİŞTİRİCİLİĞİ KONUSUNDA GEREK BELEDİYE OLARAK GEREKSE ŞAHSIM OLARAK BİR PROJE ÜRETMEK,YAPMAK İSTİYORUM BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

 

Fide yetiştiriciliği program kapsamında değildir.

 

Soru: HATAY İLİ KIRSAL KALKINMA PROJESİNE DAHİL Mİ? DEĞİLSE NEDEN EDİLMEDİ?

 

Hatay ili Köy Bazlı Katılımcı Program kapsamında yer almaktadır. Bu program henüz teklife çağrı almamaktadır.

 

Soru: Damla sulama sistemi hibe programı projesi hazırlamak istiyorum. Su ihtiyacımı karşılamak üzere sulama kanalı veya kuyu yok. Su kaynağı olarak ırmaktan su almak üzere Devlet Su İşlerinden izin belgesi istediğimde ‘ırmakta düzenleme projemiz var. Projemizin uygulanması aşamasında verdiğimiz izin gereği kurumumuzdan hak talep etmemek üzere, projemiz uygulanıncaya kadar ırmaktan su kullanabilrsiniz.” denilen izin yazısı ile projemin diğer kısımları yeterli olması halinde hibe destek programından faydalanmak üzere proje hazırlayabilirmiyim?

Su kullanma izin belgesi veya su tahsisi belgesi  başvuru ekinde gereklidir.

 

Soru: reçel pekmez üretimi ve paketlemesi

 

Evet üretimi ve paketlemesi için başvurabilirsiniz.

 


Soru: sayın ilgili soguk hava tesisli taşıma aracına ilgili olarak tarim la ilgili nasil bir kayıt sistemine uyeligimiz istenmektedir. yani ben kasabım tarım il kontrol şubeye bağlı gıda siciline kayıtlıyım ve üretim iznim var ben soguk havalı arac alımına bas vurabilirmiyim. bilgi verirseniz sevinirim

 

Bakanlığımız herhangi bir kayıt sistemi veya ÇKS belgesi olanlar başvuru yapabilir.

 

Soru: ADİ ORATKLİĞN ÇİTFTÇİ KAYITSİSTEMİNE KAYDI NASIL OLACAK? ADİ OTAKLIK ŞİRKETİNDEN TİCARET SİCİL GAZETESİ İSTENİYOR AMA TİCARET SİL GAZETESİNE KAYDI YAPILMIYOR. ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİNDEKİ YÖNETMELİKTEKİ BU DURUM KARŞISINDA ADİ ORATAKLIK NE TÜR BİR BELGE İLE KAYIT YAPTIRACAK?

Adi ortaklığı oluşturan kişilerin her birinin ÇKS belgesi başvuru formu ile beraber sunulması yeterlidir.

 

Soru: son başvuru tarihi nedir?

 

14 Nisan 2007

 

Soru: Uzun yıllar ortalaması Meteorolojik veriler meteoroloji istasyonundan alınamamaktadır, ancak meteorolojinin resmi web sitesinde uzun yıllar ortalamasına ait aylık değerler vardır. Bu veriler kullanılabilir mi? Bir de meteorolojik veriler kaç yıllık ortalamaya göre hesaplanmalıdır. Saygılar sunar çalışmalarınızda başarılar dilerim…

 

Evet uzun yıllar ortalaması kullanılabilinir. Meteorolojik ait bilgiler kullanabilir.


Soru: makina ekipman alımlarında istenilen belgeler kapsamındaki tip onay belgesi nedir? kim tarafından doldurulacaktır?

 

Bu belge kaldırılmış olup yerine makine ekipman test merkezinden alacakları deney raporu istenmektedir. Bu belgeyi de makine ve ekipman tedarik edecek şahıs veya tüzel kişilikten talep etmeniz gerekir.

 

Soru: Ekonomik Yatırım Projeleri onaylandıktan sonra tatbiki proje ekinde istenen zemin etüt raporu, tesisin kapasite ve üretimi için seçilen teknoloji kakkında rapor,alınacak makina ile yapılması planlanan binanın uyumu hakkında düzenlenecek rapor,üretim için seçilen teknolojinin gıda üretim şartlarının karşılayıp karşılamayacağı hakkındaki raporları sırasıyla hangi kurum yada kuruluşlar hazırlayacaktı?

 

Bu ekler başvuru esnasında talep edilmemektedir. Zemin etüt raporu için jeoloji mühendisleri odasından bilgi alarak başvuru sonrası da edinebilirsiniz. Başvuru sonrası diğer ismi geçen raporlar da talep edilmemektedir.

 

Soru: İyi günler, başvuru formunun ortaklık beyannamesi bölümünde, ortaklık beyannamesinin tüzel kişilikler arasında yapılacak ortaklıklarda doldurulmasının gerektiği yazılmakta. şirketimizin bir adi ortaklık olması nedeniyle, bizim bu bölümü adi ortaklığın ortakları arasında da imzalamamıza gerek var mı? Teşekkürler.

 

Hayır gerekmemektedir.


Kipu Kurumsal Kapasite Geliştirme Merkezi, başta Avrupa Birliği ve Kalkınma Ajansları olmak üzere tüm yurtiçi ve yurtdışı fon kaynaklarının hibe, ihale ve kredi gibi finansal kaynaklarıyla bireyler, şirketler, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, üniversiteler, yerel yönetimler ve diğer kurum ve kuruluşlar için projeler geliştirmekte; profesyonel proje yönetimi ve kaynak geliştirme teknik destek hizmetleri vermektedir.

Hibe Programlarına başvuru koşulları ve Kipu Danışmanlık Ltd. olarak çalışma koşullarımız ve alanlarımızla ilgili bilgi sahibi olmak için aşağıdaki iletişim formunu doldurmanız yeterlidir. İlgili uzmanlarımız en kısa sürede sizlerle iletişime geçecek, kurumunuzun faydalanabileceği hibe ve desteklemelerle ilgili bilgi verecektir.

Eğitim ve Seminerler: Kipu Kurumsal Kaynak Geliştirme Merkezi olarak gerçekleştirmekte olduğumuz Proje Geliştirme ve Yazımı, PDY, İş Planı ve Fizibilite Hazırlama, Fon Kaynakları Bilgilendirme ve diğer Eğitim ve Seminerlerimizle ilgili bilgi almak ve eğitim takvimini görmek için tıklayınız.


2014 AB Fonları Bilgilendirme Semineri - 8 Şubat 2014 / İstanbul Detaylı Bilgi